Konak Tünelleri'nde sona doğru

Konak Tünelleri'nde sona doğru
Konak Tünelleri'nde sona doğru
- AK Parti İzmir Milletvekili Yıldırım: - "21 Mayıs itibarıyla tünel hizmet vermeye hazır hale geliyor. İnşallah Başbakanımız 24 Mayıs'ta İzmir'e geliyor, İzmir mitinginde İzmirli hemşehrilerimizle buluşacak, bu vesileyle açılışını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz"

İZMİR (AA) -  AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Konak Tünelleri'nin 21 Mayıs'ta hizmete gireceğini ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla 24 Mayıs'ta açılacağını bildirdi. 

Konak Tüneli'nde inceleme yapan Yıldırım, kendi kullandığı midibüsle tüneli bir uçtan bir uca geçerek, gazetecilere tünel hakkında bilgi verdi.

Binali Yıldırım, projede bin 674 metre uzunluğunda iki tünel bulunduğunu, en yüksek yerde dışarıdan tünelin içine olan derinliğin 100 metre olduğunu aktardı.

Yeşildere çıkışının daha önce bitirildiğini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Tünelin ve bağlantı yollarının toplam maliyeti 310 milyon lirayı buldu. 2011 yılındaki seçimler öncesinde söz vermiştik, o yıl içinde başlandı ve nihayet bitirildi. Üzeri tamamen yerleşim yeri olduğu için dikkatli ve titiz bir çalışma gerçekleştirildi. Küçük aralıklarla tedbirler alındı. Dolayısıyla proje zor bir projeydi, o yüzden herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için itinalı çalışma yapıldı. Özellikle Konak girişinde arkeolojik kazılar çok fazla zaman aldı. 926 tarihi mezar kaldırıldı ve Musevi cemiyetine teslim edildi. 21 Mayıs itibarıyla tünel hizmet vermeye hazır hale geliyor ve inşallah Başbakanımız 24 Mayıs'a İzmir'e geliyor, izmir mitinginde İzmirli hemşehrilerimizle buluşacak, bu vesileyle açılışını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kendisine bu konuda teklif götüreceğiz."

Yıldırım, projede yer alan üst geçit için belediye ile Karayolları Genel Müdürlüğünün görüşme halinde  bulunduğunu, detaylarda anlaşıldıktan sonra inşa edileceğini kaydetti.

Kemeraltı'na giriş olup olmayacağı yönündeki soru üzerine de Yıldırım, "Ana aksı oluşturan proje olduğu için bunların şehir içi bağlantıları konusu karayollarının görevi dışında kalıyor" dedi.

Yıldırım, projeyle ilgili açılan davaların da karayolları lehine karara bağlandığını, projeyle ilgili başka kamulaştırma ihtiyacının bulunmadığını ifade etti.

-"İzmir'e bakışımız parti rozetiyle değil, hizmet gözüyledir"

Açılışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın davet edilip edilmeyeceğine ilişkin soru üzerine Yıldırım, "Daha program yapılmadı, gayet tabii ki. İzmir'in işidir, hizmette ayrımcılık olmaz. Geçen gün, Sayın Cumhurbaşkanımız Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti. Toplu açılışta Kocaoğlu'nun konuşma yapmasını istedi. Bizim İzmir'e bakışımız parti rozetiyle değil, hizmet gözüyledir. İzmir'in kalbi olan Konak, Alsancak, bu bölgeyi rahatlatacak, çevreden gelen trafiği doğrudan Yeşildere'ye aktaracak güzel bir proje" yanıtını verdi.