Körfez ülkelerinin temsilcilerine sağlık eğitimi

Körfez ülkelerinin temsilcilerine sağlık eğitimi
Körfez ülkelerinin temsilcilerine sağlık eğitimi
- KİK üyesi Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Katar'dan gelen sağlık kuruluşları yöneticilerine UrlaSim'de Türkiye'deki acil ve afet durumundaki sağlık hizmetleri hakkında bilgi verildi

İZMİR (AA) - Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Katar'dan gelen sağlık kuruluşları yöneticilerine Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi'nde (UrlaSim)  Türkiye 'deki acil ve afet durumundaki sağlık hizmetleri hakkında bilgi verildi.

İzmir Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre,112 ekipleri, Balkan ülkelerinin sağlık kuruluşları temsilcilerinden sonra sonra bu kez de Körfez ülkelerinden misafirleri ağırladı. 

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile KİK üyesi Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Katar'dan gelen sağlık kuruluşları yöneticileri, Türkiye'deki acil ve afet sağlık hizmetleri konusunda UrlaSim'de bilgilendirildi. 

İnceleme ve eğitimler sırasında heyet üyeleri ile yakından ilgilenen İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Turan Sofuoğlu başta İzmir Ambulans Servisi 112 Komuta Kontrol Merkezi olmak üzere, Kent Güvenlik ve Yönetim Merkezi, AFAD'a bağlı Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği, helikopter ambulans ve hastane acil servisleri gezdirilerek teknik bilgiler verdi. 

Sofuoğlu, Türkiye'deki 112 ve UMKE eğitimlerinin uygulamaları olarak gösterildiğini, 5 gün süren eğitim ve incelemeler sonunda hazırlanan raporun KİK'e sunulduğunu kaydetti.