Kortların engelli yıldızı Büşra

Kortların engelli yıldızı Büşra
Kortların engelli yıldızı Büşra
- Tekerlekli sandalye tenisi milli sporcusu Büşra Ün: "Hem raket tutup hem de yetişip topa vurmak benim için gerçekten inanılmazdı" - "Sadece olimpiyata gitmekle yetinmek istemiyorum"

İZMİR (AA) - ALİ KORKMAZ - Tekerlekli sandalye tenisinde dünya sıralamasında 49. sırada bulunan Büşra Ün, "Hem raket tutup hem de yetişip topa vurmak benim için gerçekten inanılmazdı" dedi. 

Büşra Ün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk önce engellilerin tenis oynayabildiğini bilmediğini, sadece masa tenisi ve basketbolla uğraştığını zannettiğini söyledi.

Tenisle tesadüfen tanıştığını kaydeden Büşra Ün, şöyle konuştu:

"Hem raket tutup hem de yetişip topa vurmak gerçekten inanılmazdı benim için. 2009'dan beri devam ediyorum. Şu anda çok güzel gidiyor, hiç hayal edemeyeceğim bir yerdeyim, hayal edemeyeceğim şeyler yaşadım. Rakiplerim 5 yaşında tenis oynamaya başlıyor, ben 15 yaşında başladım ancak hiçbir şey için geç değil. Allah ömür verirse, uzun süre oynamak istiyorum."

Büşra Ün, tenisi çok sevdiğini ancak maliyetli bir spor  olduğu için sponsor sıkıntısı çektiğini, 2012 Londra Paralimpik Oyunları'na gitmeyi kıl payı kaçırdığını dile getirdi.

O dönem dünya sıralamasında 42. durumda olduğunu ve oyunlara gitmek için 32. sıraya çıkması gerektiğini kaydeden Büşra Ün, "Daha fazla yarışa gidebilsem, oyunlarda mücadele etme hakkını elde edebilecektim. 2013'te 30. sıraya kadar yükseldim ancak daha sonra 69'a kadar düştüm. Bu yıl tekrar 47'nciliğe çıktım. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ve sponsorum Sigortashop'un desteğiyle yarışmalara Kültürpark Tenis Kulübü'nde hazırlanıyorum" şeklinde görüşlerini aktardı.

Bu süreçte ailesinin desteğinin çok fazla olduğunu belirten Büşra Ün, ailesinin kendisini her türlü ortama dahil ettiğini söyledi. Hedeflerinin olduğunu kaydeden Ün, "Sadece olimpiyata gitmekle yetinmek istemiyorum. Hayalim birincilik ama adım adım gitmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Ün, 2016 Paralimpik Oyunları'na katılmak için önümüzdeki mayısa kadar dünya sıralamasında ilk 32'ye girmesi gerektiğini kaydetti. 

Engelinden dolayı eğitim hayatında birçok sorun yaşadığını kaydeden Büşra Ün, milli sporcuların üniversiteye giriş konusunda daha fazla imkanı olmasına rağmen paralimpik oyuncuların bu konuda dezavantajların bulunduğunu söyledi.

Ün, hayatta hedeflerinin hiç bitmeyeceğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu  için ne sıkıntılar yaşandığını, ne gibi hayal kırıklıkları yaşanabileceğini bildiğim için benden sonra gelenlerin bu tarz sıkıntılar yaşamalarını istemiyorum. O yüzden spor yöneticiliği okuyorum. Kendim gibi olan insanlar için çalışmak istiyorum. Paralimpik oyunlarına gidip, birinciliği elde etmek ve diğer kişilere faydalı olmak istiyorum."

 


  ETİKETLER:

  Londra

  ,

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  İzmir

  ,

  spor

  ,

  Sponsor

  ,

  eğitim

  ,