"Kuito"nun radyasyon denetimi yapılmadan söküldüğü iddiası

"Kuito"nun radyasyon denetimi yapılmadan söküldüğü iddiası
"Kuito"nun radyasyon denetimi yapılmadan söküldüğü iddiası
- GEMİSANDER Başkanı Şimşek: "Sektör olarak asılsız, çirkin iddialara maruz kalmaktan yorulduk"

İZMİR (AA) - Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Başkanı Adem Şimşek, Aliağa ilçesine getirilen "Kuito" isimli geminin radyasyon denetimi yapılmadan söküldüğü iddialarına ilişkin, "Sektör olarak asılsız, çirkin iddialara maruz kalmaktan yorulduk" dedi. 

Şimşek, iddialarla ilgili yaptığı açıklamada, 22 firmanın faaliyet gösterdiği Aliağa'daki tesislere getirilen Angola bandıralı "Kuito" gemisinde yapılan denetimlerde radyasyona rastlanmadığını, söz konusu gemiyle ilgili basına yansıyan iddiaların sektöre zarar verdiğini belirtti.

İddiaların önüne geçmek için bazı tedbirler aldıklarını ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

"Sektör olarak asılsız, çirkin iddialara maruz kalmaktan yorulduk. Bilgi kirliliğinin önüne geçmek, zan altında kalmamak ve en önemlisi de halkımızın ve çalışanlarımızın gönül rahatlığı için çıkış kapısına RIS-100 x serisi kapı radyasyon ölçüm monitörlerinden müteşekkil olan bir istasyon kurduk. Tesislerden çıkış yapan tüm nakliye araçları kontrol edilmeye başlandı. Ölçüm istasyonumuz sayesinde nisan ayının ilk haftası itibarı ile tesislerden çıkan tek bir toplu iğne dahi kontrolden geçiyor. Kontrolden geçmeyen araçların çıkışına izin verilmiyor."

Şimşek, "Kuito"nun üçte birinin söküldüğünü sözlerine ekledi.

Angola bandıralı petrol tankeri "Kuito"nun tehlikeli atık bulundurduğu iddia edilmişti.

 


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  Gemi

  ,

  Kapı

  ,

  İddia

  ,

  petrol

  ,

  sektör

  ,

  Kuito