Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, İzmir'de

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, İzmir'de
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, İzmir'de
- Çelik: "2015 yılında Efes'i UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil etme gayretindeyiz. Efes için hazırladığımız dosya mükemmel oldu"

İZMİR (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Efes'i 2015 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil etme gayretinde olduklarını söyledi.

Selçuk ilçesinde restorasyonu tamamlanan Efes Müzesi'nin açılışına katılan Çelik, Efes'in bulunduğu coğrafyanın kültürel olarak eşsiz mücevherlere sahip olduğunu belirtti. 

Burada ortaya çıkan felsefe okulları ve fikirler söz konusu edilmeden dünya tarihinin, batı felsefesinin, doğu felsefesinin yazılamayacağını kaydeden Çelik, "Buraya alabildiğince özen göstermek Bakanlığımızın en önemli görevlerinden biridir" dedi. 

Efes'teki sistemli ilk kazıların 1800'lü yıllarda başladığını, bugüne kadar geldiğini anlatan Çelik, "Kültür politikamızın önceliği, bu alanlardaki eserleri korumak kadar teşhir ve tanzimi, bunların dünyaya ne mesajlar verdiğini daha net görünümünü sağlamak. Yaptığımız her işe bu eserleri dile getirmek, bunların bize söylediğini anlamak için bakmak durumundayız. Bu kadar çok sayıda ziyaretçiyi ağırlaması çok önemli, onlara buradan vereceğimiz mesajı konumlandırmak da çok önemli. Teşhir, tanzim, onarım için 7 milyona yakın para harcandı. Fazlasını hak eden bir yer" diye konuştu. 

Bakan Çelik, İzmir'de Ege Uygarlıkları Müzesi kurmak istediklerini ifade ederek, yer belirleme prosedürü tamamlandığında onun da süratle gerçekleştirileceğini vurguladı.

 Efes'in UNESCO'nun Geçici Miras Listesi'nde bulunduğunu hatırlatan Bakan Çelik, şöyle konuştu:

"2015 yılında Efes'i UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil etme gayretindeyiz. Efes için hazırladığımız dosya mükemmel oldu. Raportörler tarafından olumlu değerlendirme sunulduğunu biliyoruz. Asıl listede 13 olan varlık sayımızı Efes ve Diyarbakır 'la 15'e çıkarmayı arzuluyoruz. Turizm açısından çok önemli bir yer, çok sayıda yabancı ziyaretçiyi çekmemiz çok önemli. Buraları diri tutmak, daha fazla dikkati çekmek için buradaki düşünürler, buradan dünyaya ilk olarak mesaj veren felsefe akımlarıyla ilgili çalıştay düzenlenmesini arkadaşlara söyledim. Fikir ve düşünce adamları ne mesajlar vermişler, bunlar bu mekanda daha çok tartışılmalı."

Bakan Çelik, daha sonra açılış kurdelesini kestiği müzeyi gezdi.

-"Her türlü desteği vereceğiz"

Ömer Çelik, müze açılışının ardından yürüyerek Selçuk Belediyesine geçti. AK Partili Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı döneminde ilçede iyi işlere imza atılacağını kaydeden Çelik, kültür ve turizm potansiyelinin daha çok ortaya çıkarılması için her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Çelik'in, ziyaretin basına kapalı kısmında Bakıcı'dan ilçedeki yatırımlarla ilgili brifing aldığı öğrenildi.