Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu Manisa'da

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu Manisa'da
Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu Manisa'da
- Bakan Topçu: - "100 yıl evvel eyaletimiz olan Şam'ı, Halep'i, Musul'u, Bağdat'ı elimizden almak için oturdular, haritaları cetvelle çizdiler ve neticede aldılar. Şimdi yetmedi, 100 yıl sonra bizim medeniyet coğrafyamızda tekrar bir ameliyat yapmak istiyorlar. İşte bu noktada istiyorlar ki, Türkiye içine dönsün, kendi iç meselesiyle uğraşsın, başını kaldırıp yaptığımız ameliyatlara bakılmasın. 'Bizim ameliyat masamızda Ankara olmasın' diye bunları yapıyorlar" - "Bu seçim adeta Çanakkale'de dedelerimizin düşman karşısında gösterdiği direniş kadar önemli; Sakarya kadar önemli; Dumlupınar kadar önemli. Ve yine altını çizerek söylüyorum. 63. Hükumetin bağımsız bakanıyım. Ama ömrümün 40 yılını vatan için, devlet için, bayrak için, ezan için vakfetmiş bir vatandaşım. Önümde en önemli bir mesele varken, sessiz kalmam asla söz konusu olamaz. Bu seçimde, sandıktan inşallah istikrar çıkmalı. Bu seçimde öyle bir irade olmalı ki, beli kırılan bölücü terör örgütünün kafası da ezilmeli, kuyruğu da ezilmeli. Devlet buna kararlı"

MANİSA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, son dönemde meydana gelen terör olaylarının asla tesadüfen meydana gelmediğini belirterek "100 yıl evvel eyaletimiz olan Şam'ı, Halep'i, Musul'u, Bağdat'ı elimizden almak için oturdular, haritaları cetvelle çizdiler ve neticede aldılar. Şimdi yetmedi, 100 yıl sonra bizim medeniyet coğrafyamızda tekrar bir ameliyat yapmak istiyorlar. İşte bu noktada istiyorlar ki, Türkiye içine dönsün, kendi iç meselesiyle uğraşsın, başını kaldırıp yaptığımız ameliyatlara bakılmasın. 'Bizim ameliyat masamızda Ankara olmasın' diye bunları yapıyorlar" dedi.

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde hayırsever bir iş adamı tarafından yaptırılan Mustafa Metin İmam-Hatip Ortaokulu açılış töreninde konuşan Bakan Topçu, son üç aydır meydana gelen terör olaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Terör saldırılarının yeni olmadığını, benzer saldırıların daha önce de yapıldığını, terör saldırıları nedeniyle ABD ile Avrupa Birliği ülkelerinin de sıkıntı yaşadığını anlatan Bakan Topçu, bu saldırıların önlenmesi konusunda hükumetin ciddi tedbirler aldığını belirtti. 

- "100 yıl önce yaşananlar.."

Topçu, yaşananların asla, sıradan terör veyahut "Kürt-Türkmen savaşı" olmadığına dikkati çekti. Topçu, özellikle bir hususun millet tarafından bilmesini isteyerek, şöyle devam etti:

"Sanmayın ki, bu olaylar sıradan terör veyahut da Kürt-Türkmen savaşı, asla değil. 5 milyon hane birbirine kız almış kız vermiş kanı karışmış. Bu ne demektir? Yani nüfusumuzun üçte ikisi birbirine gelin olmuş, damat olmuş. O zaman, bu savaş asla Kürt- Türkmen savaşı değil, Alevi-Sunni savaşı değil. Bu savaş şudur. Dün Kürt'üyle, Türkmen'iyle, Alevi, Sünni'siyle Çanakkale'de kimler vardıysa, bugün de bunlar var. Onların elinde şimdi, o gün başka maşalar vardı, şu anda da bölücü terör maşası var. Ama milletimizin topyekun karşısında olanlar, dün dedelerimizin karşısında Çanakkale'de olanlar ve dün dedelerimizin karşısında Anafartalar, Sakarya, Dumlupınar'da olanlar bugün uğraştığınız bunlar, 100 yıl evvel eyaletimiz olan Şam'ı, Halep'i, Musul'u, Bağdat'ı elimizden almak için oturdular, haritaları cetvelle çizdiler ve neticede aldılar. Şimdi yetmedi, 100 yıl sonra bizim medeniyet coğrafyamızda tekrar bir ameliyat yapmak istiyorlar. İşte bu noktada istiyorlar ki, Türkiye içine dönsün, kendi iç meselesiyle uğraşsın, başını kaldırıp yaptığımız ameliyatlara bakılmasın. 'Bizim ameliyat masamızda Ankara olmasın' diye bunları yapıyorlar." 

- "Barışın tek anahtarı var.."

Topçu, terör aracılığıyla Türkiye'ye zarar vermek isteyen "dış güçlerin" olduğunu ancak terörü köprü kullanarak sonuca varamayacaklarını bildirdi. 

Milletin her türlü alçaklığın farkında olduğuna işaret eden Topçu, "Rahmetli nenem derdi ki, 'kahpeye zincir vurursun, üstüne asma kilit takarsın, kahpe ya zinciriyle uğraşır ya da kilidiyle oynaşır.' Biz milletçe, devletçe kahpelik nereden geliyor biliyoruz ve hesabını soracağımız günler de yakındır Allah'ın izniyle. Bunların hepsinin hukuk içerisinde hesabı sorulacak, soruluyor da Allah'ın izniyle. Bazı şeyler, netice itibariyle doğası gereği engellenemiyor. Birileri fitne odalarında Türkiye'yi kan gölüne çevirmek istiyor. Aslında hergün onlarca gardaki olayı tertiplemek istiyorlar. Ama hamdolsun devletin gücü, lojistik güç, her yönüyle geldiğimiz kalkınma bu kötü emellerin kahir ekseriyetini engelliyor" diye konuştu.

Bu coğrafyada huzur, barış ve adalet isteniyorsa bunun nasıl gerçekleşeceğinin bilindiğine işaret eden Topçu, "Bu coğrafyada barış istiyorsa, huzur istiyorsa, adalet istiyorsa ve kendileriyle ilgili de mütekabiliyet esasına göre dünya nimetlerinden faydalanmak istiyorlarsa, Asya'nın da Ortadoğu'nun da Afrika'nın da Balkanların da huzurunun, barışının ve adaletinin bir tek anahtarı var. Ay yıldızlı, al bayrakla beraber partner olmak. Minik minik örgütleri kullanarak bu iş olmaz" ifadelerini kullandı.

- "1 Kasım'da sandıktan istikrar çıkmalı"

Bakan Topçu, beli kırılan terör örgütüyle mücadelede devletin kararlı olduğunu belirtti. 1 Kasım'da yapılacak seçimlere de değinen Topçu, seçimin, "Çanakkale'de dedelerimizin düşman karşısında gösterdiği direniş, Sakarya ve Dumlupınar kadar" önemli olduğunu söyledi.

Topçu, şunları kaydetti:

"Yine altını çizerek söylüyorum. 63. Hükumetin bağımsız bakanıyım. Ama ömrümün 40 yılını vatan için, devlet için, bayrak için, ezan için vakfetmiş bir vatandaşım. Önümde en önemli bir mesele varken, sessiz kalmam asla söz konusu olamaz. Bu seçimde, sandıktan inşallah istikrar çıkmalı. Bu seçimde öyle bir irade olmalı ki, beli kırılan bölücü terör örgütünün kafası da ezilmeli, kuyruğu da ezilmeli. Devlet buna kararlı. Millet de kararlılığını sandıkta gösterecek inşallah. Bunu söylerken A partisi, B partisi, C partisi asla demiyorum, devlet ve millet söz konusuysa siyaset ve her şey teferruattır."

Konuşmanın ardından Bakan Topçu, Mustafa Metin İmam-Hatip Ortaokulu'nu açılışını yaptı.

Açılış törenine Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.