Kuru kayısıda umut sezonu

Kuru kayısıda umut sezonu
Kuru kayısıda umut sezonu
- Türkiye Kuru Meyve İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Öz: - "Bu yıl rekolte 84 bin 500 ton olarak öngörülüyor, geçen sezondan daha iyi ama yine de zor bir sezon olacak"

İZMİR (AA) - Türkiye Kuru Meyve İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Osman Öz, kuru kayısıda geçen yıl rekoltede büyük kayıp yaşandığını belirterek bu yıl için daha iyi bir sezon beklediklerini bildirdi.

Öz, yaptığı açıklamada, kuru kayısıda geçen sezon iklim koşullarının olumsuz gitmesi nedeniyle rekoltenin 8 bin 120 ton olarak gerçekleştiğini, buna rağmen önceki yıldan devreden stok sayesinde 50 bin 782 ton ihracat yapıldığını, 298 milyon dolar gelir elde edildiğini ifade etti.

Bu sezon kuru kayısı rekoltesinin 84 bin 500 ton olarak öngörüldüğüne işaret eden Öz, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin elinde geçen sezondan kalan 5-6 bin ton civarında kuru kayısı stoğu var. Geçen sezondan daha iyi ama yine de zor bir sezon olacak. Yeni rekolte ile birlikte 80 bin ton civarında bir ihracat hedefliyoruz." 

Öz, kuru kayısı üretiminde Malatya'nın merkez konumunda olduğunu, ihracatta ise yüzde 47'lik bölümün İzmir'den yapıldığını sözlerine ekledi.

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İzmir

  ,

  Malatya

  ,

  Kayıp

  ,

  sektör

  ,

  sezon