Kuşadası Ticaret Odası başkanına "azmettiricilik" suçlaması

Kuşadası Ticaret Odası başkanına "azmettiricilik" suçlaması
Kuşadası Ticaret Odası başkanına "azmettiricilik" suçlaması
- Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akdoğan'ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında Kuşadalı müteahhit Sefa Zengin'in yaralanmasına ilişkin "adam yaralamaya azmettirme" suçlamasıyla dava açıldı

İZMİR (AA) - Kuşadası'nda 4 yıl önce evinin önünde 2 kişinin silahlı saldırısına uğrayan müteahhit Sefa Zengin'in yaralanması olayına azmettirdiği iddia edilen Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan'ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında dava açıldı. 

Söke Sulh Ceza Hakimliğinin, Kuşadası'nda 2011 yılında evinin önünde silahlı saldırıya uğrayan müteahhit Sefa Zengin'in yaralanması olayına azmettirdiği önü sürülen Akdoğan'ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararını kaldırmasının ardından Kuşadası Cumhuriyet Başavcılığı iddianamesini tamamladı. 

İddianamede, müteahhit Sefa Zengin'in silahla yaralama suçundan Kuşadası 1. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldığı ve sanıklar Derya Özençmen ile Zafer Hoca'nın 3'er yıl hapis cezasına çarptırıldıkları belirtildi. 

Sefa Zengin'in "Beni silahla yaralayan Zafer Hoca ve Derya Özençmen ile aramızda herhangi bir husumet yoktu. Bu olayın arkasında başka birileri olduğunu düşünüyorum. Üç beş ay önce Kuşadası Ticaret Odası Yönetim kurulundan istifa etmiştim. Bu nedenle Ticaret Odası Başkanı Akdoğan ile aramız açıldı. Diğer şüpheliler sürekli olarak şüpheli Serdar Akdoğan'ın yanında yer alıyorlardı" şeklindeki ifadesi iddianamede yer aldı. 

Şüphelilerin suçlamaları kabul etmedikleri aktarılan iddianamede, şöyle denildi:

"Müşteki Zafer Hoca ile Derya Özençmen'in beyanları, Aydın Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün 8 Aralık 2011 tarihli raporu ve raporun içinde yer alan HTS kayıtları dikkate alındığında şüphelilerin müsnet suçu işledikleri hususunda şüphe bulunması ve Söke Sulh Ceza Hakimliğinin kararları gereğince şüpheliler hakkında suçtan kamu davası açılmasına ilişkin kararı nazara alındığında şüpheliler hakkında mevcut deliller ışığında müsnet suçtan kamu davası açılması zorunluluğu hasıl olmaktadır." 

Akdoğan ile şüpheliler Murat İnan, Zafer Hacısalihoğlu ve Hakan Eren hakkında Kuşadası 4. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı. 

- Olayın geçmişi

Kuşadası'nda 17 Ağustos 2011'de, Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi iş adamı Sefa Zengin evinin önünde 2 kişinin silahlı saldırısına uğramıştı. Yaralanan Zengin hastaneye kaldırılmıştı.

Olayı gerçekleştirdikleri iddiasıyla Derya Özençmen ve Zafer Hoca yakalanırken, Zengin bu kişileri daha önce tanımadığını belirtmiş, Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptığı dönemde Serdar Akdoğan'ın da aralarında bulunduğu kişilerle aralarında tartışma yaşandığını, olayın bundan kaynaklanmış olabileceğini ifade etmişti.