Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası
Kutlu Doğum Haftası
- İzmir'de "Gençlik, Kutlu Doğum'da Buluşuyor" programı düzenlendi

İZMİR (AA) - İzmir'de Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliği ile "Gençlik Kutlu Doğum'da Buluşuyor" programı düzenlendi. 

Halkapınar Spor Salonu'na İzmir'in çeşitli okullarından gelen öğrencilerin ve davetlilerin yoğun ilgi gösterdiği programda, Hazreti Muhammed'in dünyaya gelişinin yıl dönümü kutlandı. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. 

Etkinlikte konuşan İzmir İl Müftüsü Ramazan Muslu, Hazreti Muhammed'in yaşamında gençlere önem verdiğini vurgulayarak, "Peygamber efendimiz, 20 yaşında annesi cariye, babası köle olan siyahi Üsame Bin Zeyd'i, Hazreti Ebubekir, Hazreti Ömer ve Hazreti Ali gibi isimler dururken, ordusuna başkumandan olarak atadı. 27 yaşında bedensel engelli Muaz Bin Cebel'i Yemen'e elçi, hakim ve zekat memuru olarak atadı" dedi. 

İzmir Valisi Mustafa Toprak da bu yılki Kutlu Doğum Haftası temasının "Hazreti Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" olarak benimsendiğini anımsatarak, günümüzde insanların toplumsal olarak yan yana yaşadığını ancak "birlikte yaşamadığını" söyledi. 

Günümüzdeki bazı sosyal problemlerin ahlaki ve insani değerlere sahip gençlerle çözülebileceğine değinen Toprak, "Hazreti Peygamber, dönemin en ilkel, en bedevi toplumundan en medeni toplumu ortaya çıkarırken, bunu  genç  sahabelerle birlikte yapmıştır. İslam'ın rahmet mesajlarını, yetiştirdiği gençlerin elçilikleriyle yeryüzüne yaymıştır" ifadesini kullandı.

Programdaki konuşmaların ardından sahneye çıkan Mustafa Cihat, sevilen ilahilerini seslendirdi. Salondakiler, zaman zaman ilahilere eşlik etti.