Manisa'da 15 kişinin öldüğü trafik kazası

Manisa'da 15 kişinin öldüğü trafik kazası
Manisa'da 15 kişinin öldüğü trafik kazası
- İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli: - "İşçi ailelerini hala açık kasalarda, topladıkları ürünlerden daha ilkel koşullarda taşıyorsak burada bir öz eleştiri yapıp gerekli adımları hızla atmanın vakti gelip geçmiştir"

İZMİR (AA) - İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde tarım işçilerini taşıyan açık kasa kamyonetin bir süt tankeriyle çarpışması sonucu hayatını kaybeden 15 mevsimlik tarım işçisi için büyük üzüntü duyduklarını bildirdi.

Kestelli, yazılı açıklamasında, Gölmarmara'daki kazada vefat edenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da şifa dileyerek, kazanın Türkiye 'de sayıları 3 milyonu bulan mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının kalıcı şekilde çözümü için milat olması gerektiğini kaydetti.

Mevsimlik tarım işçilerinin pek çok kronik sorunu bulunduğunu belirten Kestelli, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Birleşmiş Milletler raporuna göre ülkemizdeki mevsimlik tarım işçilerinde Türkiye ortalamasının 3 katı yoksulluk var. Aynı rapora göre işçi ailelerinde 14 yaşın altındaki birey oranı yüzde 40'tır. Kızların yüzde 36'sı hiç eğitim almamış ya da ilköğretim birinci kademesini tamamlamamıştır. Her dört kızdan sadece biri lise eğitimi alabilmektedir. Türkiye gibi geleceğe dair en büyük umudu demografik fırsat penceresi olan bir ülke için mevsimlik tarım işçileri ve çocukları tam bir kayıp kuşak olarak karşımızda durmaktadır. Hükümet yıllar boyunca mevsimlik tarım işçilerinin hayat standartlarını yükseltmek için önemli adımlar attı. Ancak geldiğimiz noktada işçi ailelerini hala açık kasalarda, topladıkları ürünlerden daha ilkel koşullarda taşıyorsak burada bir öz eleştiri yapıp gerekli adımları hızla atmanın vakti gelip geçmiştir." 

Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde dün tarım işçilerini taşıyan açık kasa kamyonet, Hacıveliler Mahallesi mevkisinde, 09 DZ 344 plakalı tırla çarpışmış, kazada 13'ü kadın , biri çocuk 15 kişi yaşamını yitirmiş, 2 kişi yaralanmıştı.