Mekke'deki halıların yıkama makinesi İzmir'den

Mekke'deki halıların yıkama makinesi İzmir'den
Mekke'deki halıların yıkama makinesi İzmir'den
- İzmir'de endüstriyel halı temizleme makineleri üreten bir firma, Suudi Arabistan'daki cami ve medrese halılarının temizlenmesi için kurulan tesis için özel makine üretti - Firma sahibi Yemyeşil: - "Mekke'de dünyanın en büyük tesisi oluşturuluyor. Tesiste kutsal topraklardaki büyük cami ve medreselerin halıları temizlenecek"

İZMİR (AA) - EŞBER AYAYDIN - Mekke ve Medine'de aralarında kutsal mekanların da bulunduğu binalardaki halıların temizlenmesi için kurulan tesisin makineleri İzmir'den gönderiliyor.

Gaziemir ilçesinde endüstriyel halı temizleme makineleri üreten firmanın sahibi Ayhan Yemyeşil, AA muhabirine yaptığı açıklamada Türkiye 'nin son yıllarda, dünyadaki halı yıkama sektöründe adını duyurduğunu belirtti. 

Ürettikleri endüstriyel halı temizleme makinelerini 55 ülkeye ihraç ettiklerini aktaran Yemyeşil, Avrupa ve Ortadoğu pazarları için farklı boyutlarda makineler ürettiklerini kaydetti.

Yemyeşil, Avrupa'da kullanılan halıların eninin 3 metre civarında olduğunu belirterek, Ortadoğu'da ise bu rakamın 6 metreyi aşabildiğini ifade etti. 

En önemli pazarlarından olan Suudi Arabistan'da kutsal mekanların halılarının yıkanması için dünyanın en büyük halı yıkama fabrikasının kurulduğunu aktaran Yemyeşil, bu tesisteki makine parkurunun firmaları tarafından karşılanacağını söyledi.

Yemyeşil, şu bilgileri verdi:

"Türk sanayicisi olarak Suudi Arabistan'da çok keyif verici bir tesis kuruyoruz. Kutsal topraklarda Mekke ve Medine ile o bölgeye hitap eden dünyanın en büyük tesisi oluşturuluyor. Yaklaşık 6 bin metrekarelik kapalı alanı olan bu tesiste kutsal topraklardaki büyük cami ve medreselerin halıları temizlenecek. Buradaki makine parkuru için çok ciddi ölçülerde makineler ürettik. 32 parçadan oluşan makine, 9 metreden 30 metreye kadar uzunluktaki cami ve medrese halılarını yıkayabiliyor. Kurduğumuz makineler çırpma, yıkama, kurutma ve süpürme işlemini entegre olarak yapabiliyor." 

- Halı eskitme için de kullanılıyor

Ayhan Yemyeşil, ürettikleri makinelerin temizleme işleminin yanı sıra bazı halı üreticisi firmalar tarafından eskitme görüntüsü vermek için de kullanıldığını söyledi. 

Bu talebin ilk olarak 10 yıl önce Mısır'da faaliyet gösteren bir firmadan geldiğini aktaran Yemyeşil, "Bu firmaya biz banttan çıkan bir halıyı üzerine işlem yaparak eskitme için sistem kurduk. Şu anda Türkiye'de de bu amaçla kullanan firmalar var" dedi.


  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  Türkiye

  ,

  İzmir

  ,

  Ortadoğu

  ,

  Cami

  ,

  Avrupa