MHP Grup Başkanvekili Vural:

MHP Grup Başkanvekili Vural:
MHP Grup Başkanvekili Vural:
- "(TBMM soruşturma komisyonuna sunduğu önergenin iade edilmesiyle ilgili) MHP olarak bu meclis soruşturma önergemizin işleme konulmasında ısrarlı olduğumuzu Sayın Meclis Başkanı'na iletmiş durumdayız"

İZMİR (AA) - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Çözüm Süreci'nin sonuçlarından sorumlu siyasilerin meclis soruşturma komisyonunca araştırılması için, TBMM Başkanlığına verdiği önergenin kendisine iade edilmesine ilişkin, "MHP olarak bu meclis soruşturma önergemizin işleme konulmasında ısrarlı olduğumuzu Sayın Meclis Başkanı'na iletmiş durumdayız" dedi. 

Oktay Vural, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, MHP olarak Çözüm Süreci'nde terör örgütü PKK 'nın güçlendiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunduklarını ancak savcılığın bu konuda takipsizlik kararı verdiğini belirtti. 

Aynı konuda "siyasi sorumluların" belirlenmesi için Meclis Soruşturma Komisyonu'nda bir önerge sunduklarını aktaran Vural, bu önergenin de TBMM Başkanı İsmet Yılmaz tarafından, kendilerine iade edildiğini kaydetti. 

Vural, söz konusu önergenin yeniden işleme alınması için Meclis Başkanlığı'na yeni bir başvuruda bulunduklarına değinerek, şunları anlattı:

"Biz Sayın Cumhurbaşkanının göreviyle ilgili değil, silah stoklanmasına göz yuman, valilere 'operasyon yapmayın' talimatı veren kim varsa, bunların meclis soruşturmasıyla ortaya çıkmasını istiyoruz. Ama Sayın Meclis Başkanı bu önergemizi iade ediyor. Bütün bunları hukuk devleti ortamında takip edemezsek, o zaman hukuk tıkanmış demektir."

Türkiye 'de yanlış bir şeyler yapanların hesap vermediğini öne süren Vural, şöyle devam etti:

"Kamu görevlileri sorumludur, izin vermezler. Siyasiler sorumludur, istifa etmezler. Meclis soruşturması açmak isteriz, bu engellenir. Suç duyurusunda bulunuruz, takipsizlik kararı verilir. Türkiye Cumhuriyeti bu durumda hukuk devleti olmaktan çıkmıştır. Her şeyin üstünü örten 3 maymun gibi görmeyen, duymayan ve konuşmayan bir toplum oluşturulmak isteniyor.

Bizim Sayın Cumhurbaşkanını yaptığı görevden dolayı suçlamamız söz konusu değil. Bu süre içinde sorumlu olanların soruşturma komisyonu içinde hesap vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanının bu konuda suçlanamayacağı kabul edilirse zaten bunun dosyası kaldırılır ama komisyonda diğer sorumlular en azından hesap vermiş olur. Bu yüzden MHP olarak bu meclis soruşturma önergemizin işleme konulmasında ısrarlı olduğumuzu Sayın Meclis Başkanı'na iletmiş durumdayız."

Oktay Vural, ayrıca Ankara 'daki terör saldırısına yayın yasağı getirilmesini ve bazı televizyon kanallarının çeşitli yayın platformlarından kaldırılmasını da eleştirerek, bunların 12 Eylül dönemindeki "yasakçı uygulamalara" benzediğini savundu.