MHP Grup Başkanvekili Vural:

MHP Grup Başkanvekili Vural:
MHP Grup Başkanvekili Vural:
- "(Türk hava sahasına giren milliyeti belirsiz hava aracının düşürülmesi) Egemenliğimizi ihlal eden kim varsa, hangi unsur olursa olsun zamanında gerektiği gibi cevap verilmelidir" - "(Diyarbakır'da asılan afişe tepki) Bu ülkenin içinde siyaset yapmak isteyenler hangi cüretle böyle bir karikatürü kullanabilirler? Millet ve din düşmanı siyasetin yansıması olduğu gayet açık ve net"

İZMİR (AA) - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türk hava sahasına giren milliyeti belirsiz hava aracının düşürülmesine ilişkin, "Egemenliğimizi ihlal eden kim varsa, hangi unsur olursa olsun zamanında gerektiği gibi cevap verilmelidir" dedi.

Vural, yaptığı açıklamada, Türkiye 'nin Suriye politikasının bölgede güç boşluğu oluşturduğunu savundu.

Türk hava sahasına giren milliyeti belirsiz bir insansız hava aracı düşürüldüğü bilgisini aldıklarını ifade eden Vural, şöyle konuştu:

"Sınırlarımızı ihlal eden, tehdit eden bir karmaşa, kaos var. Türkiye'nin güvenliği sınır ötesinden başlamalıdır. Suriye politikası açısından muhakkak bu egemenliğimizi ihlal eden kim varsa, hangi unsur olursa olsun zamanında gerektiği gibi cevap verilmelidir ama her şeyden önce bütün bunlar olup biterken 'Türkiye'nin caydırmazlığı bu eylemlerin yapılmasını neden engellemiyor' sorusunu sormak gerekmektedir."

Konuya ilişkin diplomatik açıdan da girişim yapılması gerektiğini kaydeden Vural, "Türkiye'nin sınır güvenliği açısından kararlı tutumunu sergilememiz gerekir. Sınırımız namusumuzdur. Egemenlik alanını kim ihlal ederse etsin belirli kurallar çerçevesinde bununla ilgili misli cevabı alması son derece tabiidir. Herkese bu uyarı olmalıdır" diye konuştu.

Mevcut Suriye politikası sürdürüldükçe tehditlerin de devam edeceğini anlatan Vural, "Burada bizim milli güvenliğimizi tehdit edecek unsurları bertaraf edecek politikaların oluşturulması gerektiğİ kanaatindeyim" ifadelerini kullandı.

- Diyarbakır'da asılan afişe tepki

Oktay Vural, Diyarbakır'da DBP'li Yenişehir Belediyesi'nin çocuk gelinlere dikkati çekmek için bilboardlara astığı afişte Danimarkalı bir karikatüristin "Hazreti Muhammed'e hakaret içeren" çizimini kullanmasını da kınadı. 

Olayın millete ve değerlere bir hakaret olduğunun altını çizen Vural, "Bu milletin içinde bir siyaset yapmak isteyenlerin, bu milletin milli ve manevi değerlerini aşağılayan konuları kullanması aslında milleti temsil yeteneğine zerre kadar yakınlığı olmadığını ortaya koyuyor" dedi.

Vural, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bu ülkenin içinde siyaset yapmak isteyenler hangi cüretle böyle bir karikatürü kullanabilirler? Millet ve din düşmanı siyasetin yansıması olduğu gayet açık ve net. Bu siyaset anlayışı, Türkiye'yi bir noktaya götürmek isteyenlerin bizi milli ve manevi değerlerimizden uzaklaştırdığını açık bir şekilde ortaya koyuyor. Bununla birlikte böyle bir karikatür yayınlanıyorsa idare ne yapıyor, böyle bir şey kabul edilebilir mi?  Vatandaşın tepkisi önemli ama o karikatürün asılmasına izin verenler, devletimizin yetkililerinin de bu konuda ivedilikle tedbir alması gerekiyordu."