MHP Grup Başkanvekili Vural:

MHP Grup Başkanvekili Vural:
MHP Grup Başkanvekili Vural:
- "Demokrasinin olmadığı yerde ticaret de gelişme olmaz" - "(Türkiye'de eğer bir parti giderse beyaz toroslar gelir) diyerek tehdit etmek, demokrasiye yönelik tehditlerdir"

İZMİR (AA) - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, demokrasinin olmadığı yerde ticarette de gelişmenin olmayacağını söyledi.

Vural, İzmir Ticaret Odası Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ekonominin içinde bulunduğu ortamın, ekonomik kararları ve beklentileri de etkilediğini ifade ederek, partisinin ekonomi politikalarını anlattı.

MHP olarak en temel problemi "toplumsal merkez değerlerinin tehdit altına girmesi" olarak gördüklerine değinen Oktay Vural, ülkede toplumun merkezini oluşturan değerlerin yozlaştığını, devletin ve milletin bu değerlerden uzaklaştığını ve toplumsal istikrarsızlığın körüklendiğini öne sürdü.

Ülkede huzur ve güven ortamının ortadan kalktığını iddia eden Vural, dış politikada önceliklerin değiştiğini, "ülkenin ekseninin kaydığını" da savundu.

Parti olarak demokrasiyi çok önemsediklerini vurgulayan Oktay Vural, Türkiye 'nin " Dünya Demokrasi Endeksi"nde 98'inci sırada yer aldığını ifade ederek, "Çünkü, demokrasiyle beraber devlet ve merkez değerler arasında çatışma değil uyum gelişir. Demokrasinin olmadığı yerde ticaret de gelişmez, hürriyetlerin olmadığı yerde olduğu gibi" dedi.

- Beyaz toroslar

Ülkede bir otoriterleşme eğiliminin olduğunu ileri süren Vural, şöyle konuştu:

"Kuvvetler ayrımının olmaması, tekelleşmesi, Türkiye'nin demokrasisi ve hürriyetleri açısından büyük bir tehdittir. Demokrasi, 'sandığa gidip oy kullanmak' değildir. Sandığa giden vatandaşın hürriyetini sağlamaktır, hür ve serbest tercihini yapabilmesini temin edebilmektir. Demokrasinin kalitesini yükseltebilmek için vatandaşın iradesini muhakkak tehditlerden uzaklaştırmamız lazım. 'Türkiye'de eğer bir parti giderse beyaz toroslar gelir' diyerek tehdit etmek, '400 vekil vermediniz, huzur içerisinde çözülmüyor' demek, işte demokrasiye yönelik tehditlerdir. Bizi tehdit ediyorlar, neyle? Huzursuzlukla, istikrarsızlıkla. Türkiye, böyle bir yere varamaz. Vatandaş ister şu partiye, ister bu partiye oy verir. Bize düşen görev, bu kadim değerler ekseninde meseleleri çözmektir."

Türkiye'nin "Hukukun Üstünlüğü Endeksi"nde 80'inci sırada yer aldığını, herkesin her an "makul şüpheli" hale gelebileceğini savunan Oktay Vural, "Türkiye'de canlı bombalar olmasına rağmen eylem yapmadan içeri alınmayanlar, bugün burada bir sözünden ya da bir tweetinden dolayı 'makul şüpheli' olarak her zaman içeri alınabilir, sorgulanabilir" diye konuştu.

Türkiye'nin ekonomik sorunlarının çok olduğunu ifade eden MHP Grup Başkanvekili Vural, büyümenin son 6-7 yıldır yüzde 3'ler seviyesinde olduğunu, refahın sağlanamadığını ve toplumun beklentilerine cevap verilemediğini belirtti.