Milletvekili aday listeleri YSK'ya sunuldu

Milletvekili aday listeleri YSK'ya sunuldu
Milletvekili aday listeleri YSK'ya sunuldu
- HDP İzmir İl Başkanı Uğur: "1. bölge 1. sıradaki milletvekili adayımız Ertuğrul Kürkçü tüm Türkiye sosyalist hareketinin aklı ve vicdanıdır" - "İzmir 1. bölgeden 3, ikinci bölgeden ise en az 2 milletvekili adayı çıkarmayı hedefliyoruz"

İZMİR (AA) - HDP İzmir İl Başkanı Cavit Uğur, 1. bölge 1. sıradan milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü'nün Türkiye sosyalist hareketinin aklı, vicdanı olduğunu ve listedeki tüm adayların politik, örgütsel sorumluluklarını yerine getirerek çalıştıklarını söyledi. 

Uğur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, YSK'ya sunulan listede İzmir 1. bölgeden 1. sırada Ertuğrul Kürkçü, 2. sırada Ferhan Ademhan, 3. sırada ise Pınar Aydınlar'ın yer aldığını söyledi.

İzmir 2. bölgeden 1. sıradaki milletvekili adaylarının Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanlığı yapan Müslüm Doğan olduğunu aktaran Cavit Uğur, aynı bölgede 2. sırada avukat Eylem Yıldız, 3. sırada ise doktor Zeki Gül'ün bulunduğunu söyledi. 

İzmir 1. bölge 1. sıradaki milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü'nün Türkiye sosyalist hareketinin aklı ve vicdanı olduğunu savunan Cavit Uğur, şöyle konuştu:

"Adaylarımızın hepsi kıymetli. 13. sıradaki arkadaşımız da 2. sıradaki arkadaşımız da politik örgütsel sorumluluklarını yerine getirerek çalıştılar. HDP'nin temsil ettiği bütün toplumsal, siyasal dinamikleri temsil eden bir aday listemiz var. Birinci bölgeden 3, ikinci bölgeden de en az 2 milletvekili çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun da örgütsel olarak karşılığını sahada görüyoruz, boş bir beklenti değil." 

Listede yer alan Müslüm Doğan'ın ise Alevilerin toplumsal beklentilerine cevap vermek amacıyla kurulan ittifakın ortak adayı olduğunu kaydeden Cavit Uğur, "Trans kadın birey Gamze Yıldırım listede yer almadı. Ancak LGBT'nin önerdiği isimler başka bazı kentlerde milletvekili adayı oldu" dedi.

HDP'nin İzmir listesindeki milletvekili adayları sırasıyla şöyle:

1. Bölge: Ertuğrul Kürkçü, Ferhan Ademhan, Pınar Aydınlar, Mustafa Yalçıner, Ayşe Erkek , Bahattin Canbeyli, Ahmet Önerge, Hülya Gülgör, Melike Arı, Bayram Ercan, Ülkü Yalçınkaya, Ayşe Fırtına Özen, Kamil Ağaoğlu

2. Bölge: Müslüm Doğan, Eylem Yıldız, Zeki Gül, Pınar Türk, İbrahim Akın, Semra Uzunok, Berrin Esin Kaya, Süleyman Gündüz, Dilek Bakış, Özer Akdemir, Sinan Uğur, Şehnaz Baba Aktaş, Hamdi Öztürk