Milletvekili genel seçimi

Milletvekili genel seçimi
Milletvekili genel seçimi
- Resmi olmayan sonuçlara göre CHP'den İzmir milletvekili olan Purçu: - "Türkiye'deki demokrasi meselesi bir basamak yükselmiş oldu, Roman vatandaşlarımız da demokrasiyle tanışmış oldu"

İZMİR (AA) - Resmi olmayan sonuçlara göre CHP 'den İzmir milletvekili seçilen Özcan Purçu, ülkede demokrasinin bir basamak daha yükseldiğini belirterek, "Roman vatandaşlarımız da demokrasiyle tanışmış oldu" dedi. 

CHP İzmir İl Başkanlığında diğer milletvekili adaylarıyla seçim sonuçlarını izleyen Purçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, partisinin yüzde 30'u aşacağını düşündüğünü, bu oy oranına yetişemedikleri için üzgün olduğunu söyledi.  

HDP'nin barajı aşmasını önemli bulduğunu söyleyen Purçu, " Türkiye  genelinde oylarımızı yükseltmek isterdik ama nasip olmadı. Büyük ihtimalle koalisyon olacak, inşallah ülkemizin yararına olur temennisindeyim" diye konuştu. 

Roman mahallesinin temsilcisi olarak TBMM'ye gitmekten mutluluk duyduğunu vurgulayan Purçu, "Demokrasi açısından bir basamak yükselmiş olduk. Avrupa Konseyinde de görev yapıyorum. Türkiye'deki demokrasi meselesi bir basamak yükselmiş oldu, Roman vatandaşlarımız da demokrasiyle tanıştı. Hem ülkem adına hem ülkemin dışarıdaki prestiji açısından önemli" ifadesini kullandı.  

Romanların sorunlarına çare olmak için ilk olarak eğitim sorununu ele alacağını, Roman mahallelerinde etüt evleri kuracaklarını ifade eden Purçu, "Roman çocukların eğitime entegre olması için çalışacağız" dedi. 

Purçu, milletvekilliğinin Roman vatandaşları arasında da sevinçle karşılandığını söyledi.

- "Önümüzdeki birkaç gün içinde yol haritası çizilecek" 

CHP'nin bir diğer milletvekili adayı Mustafa Balbay da CHP'nin İzmir'de gücünü koruduğunu, tüm Türkiye'yi İzmir gibi yapmak istediklerini belirtti.

CHP'de her zaman ortak akılın kazandığını ifade eden Balbay, şöyle konuştu:

"Yakın geçmişte CHP'nin parlamentoda çok zor duruma düştüğü olmuştur.  Parlamento dışında kaldığı zamanlar bile olmuştur ama ortak akılla yukarı çıkmasını bilmiş ve Türkiye'de siyasetin içinde kalmıştır. CHP yoluna devam edecektir."

İktidar için farklı seçenekler, koalisyonlar olabileceğini dile getiren Balbay, "Maç bitmedi karşılıklı değerlendirmeler devam edecektir. Recep Tayyip Erdoğan dönemi bitmiştir. Türkiye'de yeni dönem başlamıştır, bu dönemde CHP'nin nerede olacağı önemlidir. Önümüzdeki birkaç gün içinde yol haritası çizilecektir" diye konuştu.