Milletvekilleri mazbatalarını alıyor

Milletvekilleri mazbatalarını alıyor
Milletvekilleri mazbatalarını alıyor
- CHP'den seçilen 7 milletvekili, İzmir İl Seçim Kurulundan mazbatalarını aldı - CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Böke'nin mazbataları da CHP İzmir İl Başkanı Serter'e verildi

İZMİR (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke'nin de aralarında bulunduğu 9 CHP'li milletvekillinin mazbataları teslim edildi. 

Mustafa Balbay, Tacettin Bayır, Musa Çam, Özcan Purçu, Kamil Okyay Sındır, Zekeriya Temizel ve Ali Yiğit, CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter, yakınları ve partililerle gittikleri İzmir İl Seçim Kurulundan mazbatalarını aldı. 

Milletvekillerine mazbataları İzmir İl Seçim Kurulu Müdürü İsmet Kilimci tarafından verildi. 

CHP'den İzmir milletvekili seçilen Roman kökenli Özcan Purçu, mazbata sevincini, kucağında seçim kampanyası döneminde dünyaya gelen 2 aylık bebekleri Müjde'nin bulunduğu eşi Gülseren ile 7 yaşındaki oğlu Ayberk ile yaşadı. 

- Kılıçdaroğlu ve Böke'nin mazbatalarını Serter teslim aldı 

TBMM 25. Dönemi'nde İzmir milletvekili olarak yer alacak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke'nin mazbataları ise vekaletlerini alan CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter'e teslim edildi.

Serter, milletvekilleriyle yaptığı basın açıklamasında, bugünü kendileri için "karne günü" olarak değerlendirdiklerini ve milletvekilleriyle "diplomalarını" aldıklarını ifade etti.

Meclise gönderdikleri vekillere bundan sonra çok büyük görevler düştüğünü dile getiren Serter, "İnşallah CHP'nin kuracağı bir iktidarda aramızdan çok ciddi bakanlar bekliyorum. İl başkanı olarak o müjdeyi şimdiden vermek istiyorum" dedi. 

Serter, vekaleten teslim aldığı mazbataları, yarın parti genel merkezinde yapılacak il başkanları toplantısı öncesi Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Böke'ye teslim edeceğini bildirdi. 

-" Türkiye 'nin demokrasi puanı bir basamak yükselmiştir" 

Özcan Purçu da milletvekilliğinin kesinleştiği bugünün, tarihi öneme sahip olduğunu ifade etti. 

Cumhuriyet tarihinde ilk defa Roman kökenli bir vatandaşın milletvekili seçildiğine işaret eden Purçu, şunları söyledi: 

"Bu demokrasi açısından önemli bir adımdı. CHP tarafından, Genel Başkanımız tarafından atılan bu adım, hem Avrupa'da hem Türkiye'de hem tüm dünyada yankı bulan, ses bulan bir atılımdı. Meyvesini verdi ve ilk defa bir milletvekilimiz oldu. Bununla Avrupa Konseyi'nde, Avrupa Parlamentosu'nda da demokrasi açısından Türkiye'nin notunun bir basamak yükseldiğini düşünüyorum. İnşallah sesini duyuramayan sessizler, tüm etnik kimlikler, bu ülkede temsil edilir, güzel bir demokrasi rengi yaşanır bu ülkede. Bu bağlamda Romanlar adına çok mutluyum. Bana nasip oldu böyle bir milletvekilliği. İnşallah ülkem açısından hayırlı olur. Ben canı gönülden, canla başla hiç kimseyi ayırt etmeksizin bu ülkede tüm kimlikler adına, ülkem adına, devletim adına, vatanım adına hayırlısıyla çalışacağım. Bunu da herkes görecek. Tüm Türkiye'ye hayırlı olsun."

CHP'den İzmir milletvekili seçilen Zeynep Altınok, Aytun Çıray ve Tuncay Özkan'ın mazbatalarını daha sonra teslim alacakları bildirildi.