Milli Eğitim Bakanı Avcı İzmir'de

Milli Eğitim Bakanı Avcı İzmir'de
Milli Eğitim Bakanı Avcı İzmir'de
- Bakan Avcı, Güzelbahçe'de hayırsever tarafından yaptırılan özel eğitim ve iş uygulama merkezinin açılış törenine katıldı - Bakan Avcı: "Kısaca 444 dediğimiz 4+4+4 düzenlemesinin temel ilkelerinden biri de her çocuğa eğilimine, yeteneğine göre ayrı kulvarlar açabilecek bir düzenleme yapmaktı" - "Hayırseverlere çok imreniyorum"

İZMİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "4+4+4 düzenlemesinin temel ilkelerinden birinin de her çocuğa eğilimine, yeteneğine göre ayrı kulvarlar açabilecek bir düzenleme yapmak olduğunu" söyledi.

Güzelbahçe'deki Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi'nin açılış törenine katılan Bakan Avcı, İslam kültüründe sürüp giden, kesintisiz iyilik anlamında "sadaka-i cariye" diye bir kavram olduğunu belirterek, bu eğitim kurumlarının açılışında hayırseverlere çok imrendiğini ifade etti.

İmkanı olan hayırseverlerin güzel eserler meydana getirmesine gıpta ettiğini kaydeden Avcı, "Milli Eğitim Bakanı olarak onlara çok teşekkür ediyorum. Bu okulda eğitim gören çocuklarımız defterlerine bir harf yazdıklarında, o hayırseverlerin defterlerine de binlerce güzel harf yazılıyor" diye konuştu.

Avcı, "bizim eğitim alanında yaptığımız düzenlemelerde, kısaca 444 dediğimiz 4+4+4 düzenlemesinin temel ilkelerinden biri de her çocuğa eğilimine, yeteneğine göre ayrı kulvarlar açabilecek bir düzenleme yapmaktı" diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü biliyoruz ki her çocuk özeldir. Biz Milli Eğitim literatüründe artık üstün zekalı tabirini kullanmıyoruz, özel yetenekli diyoruz. Her çocuğumuzun özel yeteneği var. Dolayısıyla burada eğitim görecek çocuklarımızın da içlerinde kim bilir ne cevherler var. Bu kurumlar onların bu yeteneklerini açığa çıkarmaya vesile olacak. Milli Eğitim Bakanlığı  devletimizin imkanları ölçüsünde her alanda bu tür kurumları gerçekleştiriyor ama hayırseverlerin katkısı bizim çok önemli."

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi Okul Aile Birliği Başkanı Selim Yaşar ise, İzmir'de 7 bini aşkın otizmli olduğunu belirterek, okulun, okul öncesi eğitim, 12 yıllık eğitim ve iş uygulama eğitimi ile 23 yaşına kadar eğitim verebilecek bir yapıda planlandığını ifade etti.

Otizmli çocukların da yer aldığı halk oyunlar ekibi törende gösteri sundu.

Bakan Avcı, okulu yaptıran Yaşar ailesi üyelerine şükran ve fidan dikim belgesini verdi. Selim Yaşar da Bakan Avcı'ya teşekkür plaketi sundu.

Bakan Avcı, konuşmaların ardından okulu gezdi, öğrencilerle sohbet etti, basketbol oynayan otizmli bir çocuğu atışlarından sonra alkışladı, çocukla çak yaptı.