Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin idama mahkum edilmesi, İzmir'de protesto edildi

İZMİR (AA) - Mısır'da, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesi İzmir'de protesto edildi. 

Gündoğdu Meydanı'nda Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Memur-Sen öncülüğünde düzenlenen eyleme, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri katıldı. 

Ellerinde Mursi'nin posterleri ile idam kararını protesto eden dövizler taşıyan grup idam kararına tepki sloganları attı.

Grup adına basın açıklaması yapan, İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOP) sözcüsü Halit Çelik, Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılmış seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararıyla dünyanın yeni bir zulme daha şahit olduğunu vurguladı. 

Bu kararı tanımadıklarını ve boyun eğilmemesi gerektiğini belirten Çelik, "Her zaman barışın, kardeşliğin, özgürlüğün, demokrasinin ve insan haklarının savunucusu olmaya devam edeceğiz" dedi.

"Türkiye tarihi 1960, 72, 80 ve 28 Şubat süreçlerinde milli iradenin yok sayıldığı, darbenin ve zulmün meşrulaştırılmaya çalışıldığı dönemlere şahit olmuştur" diyen Çelik, şöyle konuştu:

"Demokrasi şehidi Adnan Menderes ve dava arkadaşlarını da bu vesileyle bir kez daha rahmetle, minnet ve şükranla anıyoruz. Ayrıca 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ın, onu demokrasi dışı yollarla alt edemeyenler tarafında şehit edilmesini de unutmadık, unutturmayacağız. Aynı şekilde, Arap baharıyla Mısır'da yıllardır diktatörlüğünü sürdüren Hüsnü Mübarek yönetiminin sonlanmasının ardından demokratik yollarla seçimle iş başına gelen ve milletin oylarıyla Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin darbe ile alaşağı edilmesini, hapse atılmasını ve dün verilen idam kararını protesto ediyor ve bu karardan Mısır'ın darbeci yönetiminin bir an önce vazgeçmesi gerektiğini deklare ediyoruz. 21. yüzyılında artık demokrasinin, milli iradenin, barışın, huzurun ve insan haklarının benimsendiği bir dünya olmasını istiyoruz."

Açıklamanın ardından Gündoğdu Meydanı'ndan Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne yürüyen grup, daha sonra dağıldı.

Etkinliğe, AK Parti İzmir milletvekili adayları Bilal Kırkpınar ve Gürbüz Akbulut da destek verdi.