Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- AK Parti İzmir Gençlik Kolları üyeleri, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'ye idam cezası verilmesini protesto etti

İZMİR (AA) - AK Parti İzmir Gençlik Kolları üyeleri, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesine tepki gösterdi

Konak Meydanı'nda toplanan grup adına konuşan AK Parti İzmir Gençlik Kolları Başkanı Nureddin Taşçı, Mısır'da yapılan demokratik seçimlerle Mursi'nin Cumhurbaşkanı seçildiğini anımsatarak, halkın iradesini hiçe sayan askeri cuntanın, seçilmiş meşru cumhurbaşkanını tutuklattığını söyledi.

Mursi'ye verilen idam cezasının onandığını, içlerinde Esma'nın babası Muhammed Biltaci'nin de olduğu 16 kişinin "hapishane bastıkları" gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldığına dikkat çeken Taşçı, verilen cezaların hukuk, adalet, insan hak ve hürriyetlerinin idamı manası taşıdığını kaydetti. 

Taşçı, "Hukuk, meşruiyetini, koruduğu değerlerin kutsallığından alır. Hukuk, insan onurunu, millet iradesini korumayı bırakıp batının ve emperyalist güçlerin menfaatlerini korumaya başladığı anda meşruiyetini kaybetmiştir. Halkın oylarıyla seçilen bir lideri ve arkadaşlarını darbeyle devirip idama mahkum etmek, bir mahkeme hükmünün icrası değil, açık ve adi bir cinayettir" diye konuştu. 

Verilen kararın, dünya siyasetinin, adaletin ve insanlığın idamı olduğunu dile getiren Taşçı, bu cinayete dur demenin insan haklarına, adalete ve hukukun üstünlüğüne inanmış herkes için bir borç olduğunu hatırlattı.

Taşçı, "Bu zulüm karşısında takınılacak her tavır, gösterilecek her tepki, tüm dünya için bir insanlık sınavıdır.  Bugün AK Parti Gençlik Kolları olarak, dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın, her zulme karşı durduğumuzu haykırmak, Mısır halkının ve iradesinin yanında yer aldığımızı göstermek, zalimlerin er geç devrileceğini ve zulümlerinin yanlarına kar ve payidar kalmayacağını hatırlatmak için buradayız" diye konuştu.

İslam dünyasının kendi kaderine hükmetme ve sömürünün boyunduruğundan kurtulma iradesinin sembolü olan bir liderin ile arkadaşlarının kanını akıtmak için sergilenen vahşete, Batı dünyasından göstermelik de olsa bir tepkinin gelmediğinin altını çizen Taşçı, verilen idam cezası kararını lanetlediklerini belirtti. 

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.