Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezası, İzmir'de Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından protesto edildi

İZMİR (AA) - İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK) üyeleri, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesini protesto etti.

Konak Meydanı'ndan toplanan İSTOK üyesi grup adına açıklama yapan Hüseyin Güneş, Mursi ve arkadaşları hakkında verilen idam kararının mahkeme kararı değil, "muhaliflerin siyasetten katledilmesi" anlamını taşıdığını belirterek, Sisi ve ona örtülü destek veren batı ülkelerini kınadı.

Güneş, şunları kaydetti:

"En azından Türkiye 'de bir ağacın kesilmesi ya da Twitter'ın kapatılmasına gösterdiği sertlikle, Mısır'daki idamlara eleştiri getirmesi beklenen batılı ülkeler, ikiyüzlü yaklaşımları ile bir kez daha sınıfta kalmıştır. Bir insanı haksız olarak öldüren, tüm insanlığı öldürmüş gibidir' ilkesini otaya koyan bir dinin mensupları bu ölümlere destek de çıkmaz seyirci de kalmaz. Zulme rıza zulümdür. Firavunların insan ruhunu köleleştiren zihniyeti ilahi bir emirle tarihin karanlık sularına gömülmüştü. Fakat, bu zihniyet geçtiğimiz yüzyılın başında altın çağını yaşayan kapitalist zihniyet tarafından hortlatıldı. Bugün önümüzdeki iki yüzyılı etkileyebilecek bir zaman dilimindeyiz. Bugüne kadar İslam'a olan düşmanlıklarını gizleyenler, artık bütün kinlerini açıkça söyleyebilmektedir. Buna karşı ya müslümanlar biraraya gelip Allah'ın yardımıyla bir direniş hattı oluşturup hak ve adaletin egemenliğini sağlayacak ya da dünyaya kaos ve gözyaşı hakim olacak."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.