Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
- "IMF'ye borcumuzu ödedikten sonra bu topraklarda gözü olan, Türkiye'nin yükselmesini istemeyen bazı ülkeler, önünü kesmek için art arda plan yapmaya başladı. Onların planı, hesapları varsa, Cenab-ı Allah'ın da bir hesabı var" - "Siyasi istikrar olmazsa, ekonomik istikrar olmaz. İstikrarı bozarsak, Türkiye'nin muhteşem yükselişi önümüzdeki 2023 yılı hedefleri askıda kalır"

İZMİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye 'nin IMF'ye borcunu ödedikten sonra yükselmesini istemeyen bazı ülkelerin, önünü kesmek için plan yapmaya başladığını belirterek, "Onların planı, hesapları varsa Cenab-ı Allah'ın da bir hesabı var" dedi.

Veysel Eroğlu, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) İzmir Şubesince düzenlenen 5. Ticaret Geliştirme Platformu'nun açılış töreninde, yaptığı konuşmada, üretim, istihdam ve ihracatın, ekonominin üç ayağını oluşturduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde, Türkiye ekonomisinde büyük gelişme yaşandığını vurgulayan Eroğlu, her zaman sanayici, iş adamı ve çalışana büyük önem verdiklerini ifade etti.

 Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girme hedefine değinen Bakan Eroğlu, "Bu hedefe ulaşmada önemli rol düşen ihracatçıya, destek vermeyi sürdüreceğiz'' diye konuştu.

Türkiye'nin gelişimine devam edeceğini anlatan Eroğlu, şunları söyledi:

"IMF'ye borcumuzu ödedikten sonra bu topraklarda gözü olan, Türkiye'nin yükselmesini istemeyen bazı ülkeler, önünü kesmek için art arda plan yapmaya başladı.  Onların planı, hesapları varsa Cenab-ı Allah'ın da bir hesabı var. Türkiye'nin bahtı açık, hiç endişe etmeyin. Ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye'nin yıldızı parlak. Yeter ki samimi olalım, aynı kıbleye doğru yönümüzü değiştirmeden başkaları gibi Taksim'e değil de kıblemizi sapasağlam, Kabe-i Muazzama'ya doğru yön tutarak yolumuza devam edelim. Allah'ın yardımı mutlaka geliyor, gelecektir."

- "Ekonomik istikrar için siyasi istikrar şart"

Bakan Eroğlu, Türkiye'nin güçlükleri aşması için istikrarın önemine vurgu yaparak, "Siyasi istikrar olmazsa ekonomik istikrar olmaz. İstikrarı bozarsak, Türkiye'nin muhteşem yükselişi, önümüzdeki 2023 yılı hedefleri askıda kalır. Ama milletimizin ferasetine güveniyoruz. Millet, seçimde gereğini yapacaktır" dedi.

İzmir'de, bugüne kadar 30 milyar liralık yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Eroğlu, il genelinde sulanmayan toprak kalmaması amacıyla 45 baraj ve gölet inşa ettiklerini bildirdi.

Eroğlu, gıda ve ileri teknoloji yatırımlarında, İzmir'e destek verdiklerini hatırlatarak, iş adamlarına, yatırım çağrısında bulundu.

- "Yeni Türkiye'nin yanındayız"

TÜMSİAD Başkanı Yaşar Doğan ise 2023 yılı hedefleri için iş adamlarının desteklenmesi gerektiğini, özellikle yatırım ve iş ortamının sağlıklı olmasının zorunlu hale geldiğini kaydetti.

TÜMSİAD olarak, ülke ekonomisini güçlendirmek, ihracat ve istihdamı artırmak, KOBİ'lerin girişimcilik ruhlarını geliştirmek için itici kuvvet olacaklarını ifade eden Doğan, "Tüccarlığımızın yanı sıra irşat görevimizin de bilinci içinde olup milli iradenin, doğruluğun, yeni Türkiye'nin, birlik ve beraberliğin, huzur ve istikrarın yanındayız" dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk de ürünlerin daha nitelikli olması için inovasyon ve Ar-Ge'ye önem verilmesini isteyerek, "Bu sadece büyük işletmeler için değil KOBİ'ler için de önem taşıyor. Çünkü dünyadaki birçok işletme, KOBİ ölçeğinde. EİB olarak KOBİ'lere ihracat için türlü desteği vermeye hazırız" diye konuştu. 

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Bakan Eroğlu, organizasyon çerçevesinde kurulan firma stantlarını gezdi.