Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
- "Ormanlardan endüstriyel odun üretimini 4-5 kat arttırdık, 3-4 milyon metreküpten tahmin ediyorum 17 milyon metreküpe yükselttik ve böylece işletme maliyetini azalttık"

İZMİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ormanlardan endüstriyel odun üretimini 4-5 kat arttırdıklarını, 3-4 milyon metreküpten yaklaşık 17 milyon metreküpe yükselttiklerini, böylece işletme maliyetini azalttıklarını söyledi.

Mobilya sektörü temsilcileriyle bir araya gelen Eroğlu, Türkiye 'nin mobilya ihracatının yıllık ortalama 5-6 milyar dolar olduğuna işaret ederek, bunun 2023 yılında 10 milyar dolara yükseltileceğini belirtti.

Mobilya sektörünün bazı konularını Ankara 'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla düzenlenen bir toplantıda ele aldıklarını anımsatan Eroğlu, "Türkiye'ye maalesef Uzak Doğu'dan çok kalitesiz mallar geliyor. Bunlarla ilgili gümrük vergilerinin arttırılması talep edildi. Bu kararı büyük bir gururla ve mutlulukla imzaladım nitekim 2 gün önce  Resmi Gazete 'de yayımlandı bu karar. Bunlar sektörün önünü açmak için gerekli hususlar" diye konuştu. 

Eroğlu, mobilya sektörünün ham madde ihtiyacını karşılamak için çeşitli eylem planları hazırladıklarını bildirdi.

Mobilya sektörünün ormanlardan yeteri kadar istifade edebilmesi içi gerekli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Eroğlu, "Ormanlardan endüstriyel odun üretimini 4-5 kat arttırdık. 3-4 milyon metreküpten tahmin ediyorum 17 milyon metreküpe yükselttik ve böylece işletme maliyetini azalttık" ifadelerini kullandı.

Mobilya sektörüne kaliteli hammade sunmak için çalışmalar yaptıklarını anlatan Eroğlu, şunları kaydetti: 

"İzmir'de çok büyük bir potansiyel var ancak bunun yüzde 10'u, yüzde 20'si kullanılabiliyor. Benim düşüncem İzmir'i büyütmek. Buraya Sayın Başbakanımız 'ufuk şehir' diyor. İzmir, ufku büyük bir şehir. Onun için İzmir'i daha da büyütmek için plan hazırladık. Bu planın kolay işlemesi, bürokrasinin azalması için ofis geçtiğimiz gün açıldı. Bu çok önemli bir adım. Bizim bakanlığımızın da orada bir ofisi olacak. Sizlerin meseleleri Ankara'ya gitmeden İzmir'de halledilecek."