Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
- "(Kılıçdaroğlu) O SSK Genel Müdürüyken ben de İSKİ Genel Müdürüydüm. İkimizde genel müdürdük. Birisi çalışan müesseseyi batırıyor, biz de batan müesseseyi ayağa kaldırıyoruz. Farkımız bu" - "Mesele AK Parti meselesi değil aslında. 'AK Parti gitsin de Türkiye ne olursa olsun' diyen bir zihniyet var. Bu çok tehlikeli, Türkiye için çok yanlış bir zihniyettir"

İZMİR (AA) - MUSTAFA YILDIRIM - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde kendisinin de İSKİ Genel Müdürlüğü görevinde bulunduğunu hatırlatarak, "İkimiz de genel müdürdük. O SSK'yı batırdı ben de batmış, 1,5 milyar dolar borç bırakılan İSKİ'nin borcunu ödeyip, 600 tesis açtım. Birisi çalışan müesseseyi batırıyor biz de batan müesseseyi ayağa kaldırıyoruz. Farkımız bu" dedi.

Anadolu Ajansı İzmir Bölge Müdürlüğünü ziyaret eden Bakan Eroğlu, yaklaşık iki aydır seçim çalışmalarını sürdürdüklerini, İzmir'in bütün ilçelerine giderek vatandaşlarla biraraya geldiğini belirtti.

Vatandaşın gösterdiği ilgiden memnun olduğunu ifade eden Eroğlu, AK Parti'nin milletin verdiği karara en çok saygı gösterecek parti olduğunu, millet ne karar verirse, ne takdir ederse ona razı olduklarını vurguladı.  

- "Dördüzler"

Ülkenin büyümesi için çalışan AK Parti'nin karşısında CHP, MHP , HDP ve Paralel Devlet Yapılanması'nın ittifakını gördüklerini dile getiren Eroğlu, bu oluşumu "dördüzler" olarak nitelendirdiğini, feraset sahibi olan milletin Türkiye üzerinde oynanan oyunlara fırsat vermeyeceğini kaydetti.

"Mesele AK Parti meselesi değil aslında" diyen Eroğlu, "Bir tarafta Türkiye'nin büyük hedeflerini gerçekleştirmek isteyen AK Parti, öbür tarafta ise Türkiye'nin muazzam yükselişini, ilerleyişini, önünü kesmek isteyen bir grup var. 'AK Parti gitsin de Türkiye ne olursa olsun' diyen bir zihniyet var. Bu çok tehlikeli, Türkiye için çok yanlış bir zihniyettir" ifadelerini kullandı. 

- "Türkiye, gene sürünerek ilerlesin istiyorlar"

Türkiye'de büyük bir oyun oynandığını söyleyen Bakan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Neyine gerek Türkiye'nin IMF'ye borç vermesi, Merkez Bankası'nın döviz rezervini doldurmasına ne gerek var? İstikrar kaybolsun, Türkiye gene sürünerek ilerlesin istiyorlar. El pençe divan dursun, Tekrar faizler yükselsin, paradan para kazanmak devri gelsin, yüzde 63 faizle, tekrar devlet bankalarından hayali kurulan şirketlere kredi verilsin.' Eskiden krediler için emrediyorlardı, bile bile bu bankalar batıyordu. İçleri boşaltılıyordu ve bunlar görev zararı diye yazılıyordu. Lütfen aziz milletim, batan bankaların parasını siz ödediniz. 25 banka battı 40 milyar dolar siz ödediniz. Daha önce sizlerden toplanan zorunlu tasarruf fonuyla 15 katrilyonu biz geri ödedik. 23,5 milyar dolar IMF'ye borcu biz ödedik, bu ülkeyi boyunduruktan kurtardık. Düşünebiliyor musunuz bir IMF başkanı geliyor, devlet başkanı gibi karşılanıyordu. 'Şu şu değişiklikleri yapacaksınız' diye talimat verip gidiyordu. Bu kabul edilebilir birşey mi ya? Bu bir rezalettir. İşte bunlar böyle yapıyorlardı ama millet bunların farkına vardı."

- Bir vatandaşın verdiği mazot karnesi

Seçim çalışmaları sırasında bir vatandaşın verdiği 1979 yılına ait mazot karnesini "ibret-i alem" için cebinde taşıdığını belirten Eroğlu, "İşte karneyle mazot devri. Daha 70 sente muhtaç olduğumuz günler çok geçmişte değil. O günleri bunlar yaşattı, aynı zihniyet. Uzaydan İstanbul'daki akaryakıt kuyrukları görünüyordu. Bu kuyrukların 5 kilometre olduğuna dair görüntüler var. Bunları Türkiye yaşadı, gördü" diye konuştu.

Bakan Eroğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılçdaroğlu'nun SSK genel müdürü olduğu dönemde vatandaşların, muayene olmak için sabahın köründe "fiş kuyruğuna" girdiğini vurgulayarak "Allah aşkına Okmeydanı SSK hastanesini hatırlayın. SSK Genel Müdürü bu kadar becerikliydi de niye yapmadı. O zaman daha dinamikti, daha gençti. Bunları yapmak şimdi mi aklına geliyor. Daha dinamik bir adamdı o zaman yapmadığını şimdi mi yapacak?" diye sordu.

Koalisyon döneminde Türkiye'yi ilaç lobilerine mahkum edildiğini savunan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye'yi ilaç lobisine mahkum ettiler. O tarihte çocuklar için benim aldığım bir antibiyotik vardı. 63 milyon lira ödemiştim. Geçenlerde bir eczaneyi gezerken o ilaç gözüme ilişti. Bu ilacın fiyatını AK Parti hükumette değilken hatırlıyor musun kaç liraydı? diye eczacıya sordum. 'Nasıl hatırlamam 63 milyon liraydı' dedi.  Şimdi AK Parti olmasaydı bu ilaç kaç liraya satılacaktı? dedim aşağı yukarı yüzde 33 enflasyonla çarptı '300 liraya satılacaktı' dedi. Şimdi baktık ki ilaç sadece 9 lira. Peki bu para nereye gidiyordu. Faiz lobisinin hortumları toplanan vergilerin yüzde 86'sını alıyordu. İlaç lobisinin hortumları bir yılda 12 milyar dolarlık faize gidiyordu. 60 milyar doları ise faize gidiyordu. Ayrıca bir de ihale lobisi vardı ki onu en iyi ben bilirim. Eski Türkiye'de nasıl soymuşlar soğana çevirmişler. Bunlar buz dağının su yüzünde görünen kısmıdır. Bütün paralar gitmiş."

- "O batırıyor, biz batan müesseseyi ayağa kaldırıyoruz"

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde İSKİ Genel Müdürlüğü yaptığını hatırlatan Eroğlu, "O, SSK Genel Müdürüyken ben de İSKİ Genel Müdürüydüm. İkimizde genel müdürdük. Birisi çalışan müesseseyi batırıyor, biz de batan müesseseyi ayağa kaldırıyoruz. Farkımız bu. Ben soyulan bir İSKİ'yi devraldım. O, SSK'yı batırdı ben de batmış 1,5 milyar dolar borç bırakılan adını sanını bilmediğim bankalara, esnaflara, eczanelere, bütün kamu kurumlarına, SSK'ya, elektrik kurumlarına borçlu olan İSKİ'nin bütün borçlarını ödedim. Biz, 1,5 milyar dolar İSKİ'nin borcunu ödedik, 600 tesis açtık. O batırıyor, biz batan müesseseyi ayağa kaldırıyoruz. İşte bizim farkımız" şeklinde konuştu. 

- "76 ilin su problemini çözdük"

Birilerinin eski Türkiye özlemi içinde olduğunu ancak milletin buna izin vermeyeceğine inandığını ifade eden Eroğlu, "Eski Türkiye"de 30 metre yüksekliğinde bir gölet sulaması hariç 45 milyon liraya 22 yılda bittiğini, oysa şimdi aynı yükseklikte bir göleti sulaması dahil 18 ayda 4,5 milyon liraya mal ettiklerini vurguladı.

 AK Parti hükumetinin IMF'ye 23,5 milyar dolar borcu ödediğini, Türkiye'de 950 milyar liralık yatırım yaptığına işaret eden Eroğlu, "Bu milletimizin parasıyla oldu. Geçmişte bir dere 10 yılda bitmiyordu. Bu böyle nasıl olacak. Bakın bu kardeşiniz bin gölet, bin 450 dere, 268 dev baraj yaptı. 26 milyar kilovatsaat olan hidroelektik yatırımını 84,5 milyar kilovat saate yükselten ve 76 ili susuz kalmaktan kurtaran bir kardeşiniz. İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Bursa, Şırnak, Mardin, Sinop, Mersin, nereyi isterseniz... Bu 76 şehrin su problemini bu kardeşiniz 2047 yılına kadar, İstanbul'unkini de da 2071 yılına kadar çözdü. Oysa bugün herkes eline bidonu alırdı, biz de suyu konuşurduk. Ortalıkta birileri falan olmazdı. Neticede onlar konuşur AK Parti yapar farkımız bu" ifadelerini kullandı.