Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
- "Birtakım şartlar, şurtlar öne koyarlarsa neticede AK Partinin bir 41'lik oyu, birinci partiliği var. Eğer kendi aldıkları oylardan çok büyük laflar ederlerse hakem millettir"

İZMİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, koalisyon görüşmelerine ilişkin, "Birtakım şartlar, şurtlar öne koyarlarsa neticede AK Partinin bir 41'lik oyu, birinci partiliği var. Eğer kendi aldıkları oylardan çok büyük laflar ederlerse hakem millettir" dedi. 

Eroğlu, AK Parti Bornova, Bayraklı, Gaziemir ve Menderes ilçe başkanlıklarını ziyaret ederek, partilerle bayramlaştı. 

Ziyaretlerde seçim sonuçlarını ve koalisyon hükümeti kurma çalışmalarını değerlendiren Eroğlu, Türkiye 'nin 13 yıllık AK Parti iktidarı döneminde dünyadaki ekonomik krizlere rağmen büyümesini sürdürdüğünü ve muazzam yatırımlara imza attığını söyledi. 

Son seçimde AK Parti karşıtlığı çatısı altında birleşen parti grubunun yanı sıra onlara üst akıllılık yapan "Paralel Devlet Yapılanması" ve Türkiye'nin gelişmesinden, büyümesinden rahatsız olan dış güçlerle mücadele ettiklerine dikkati çeken Eroğlu, buna rağmen AK Partinin, milletin de ferasetiyle yüzde 41 oyla birinci parti çıktığını anımsattı. 

Eroğlu, seçim sonucunda milletin verdiği mesajı çok iyi aldıklarını ve bu doğrultuda samimiyetle koalisyon kurma çalışmalarını başlattıklarını ifade ederek, şunları kaydetti: 

"Millet diyor ki: 'Tek başına iktidar sizi bu sefer yapmadım, uzlaşırsanız bir hükümet kurun, uzlaşamazsanız hakem yine millet olarak benim' çünkü biliyorsunuz, millet her şeydir. 'Her şey millet için' diyoruz. Aziz Atatürk 'ün dediği gibi 'Hakimiyet bila kaydü şart milletindir'. Yani, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Dolayısıyla söz de karar da milletindir." 

- "İnşallah koalisyon hükümeti kurulmaz" tepkisi 

Veysel Eroğlu, seçimlerin hemen ertesinde milletin oynanan oyunları gördüğünü ve koalisyon kurulamaması halinde yenilenecek seçimde AK Partinin yeniden tek başına iktidara geleceğini vurguladı.

Milletin üst aklın veya yabancıların, Türkiye'nin önünü kesmek istediklerini gördüğünü aktararak, pişmanlık duyanlar bulunduğunu, koalisyon hükümeti kurulmazsa seçime gideceklerini anlattı.

Eroğlu, bir partilinin "inşallah kurulmaz" şeklinde tepki vermesi üzerine, şöyle devam etti:

"Hayırlısı neyse o olsun. O zaman diyoruz ki: Bir takım şartlar, şurtlar öne koyarlarsa neticede AK Partinin bir 41'lik oyu, birinci partiliği var. Eğer kendi aldıkları oylardan çok büyük laflar ederlerse hakem millettir. Seçime hazır mıyız? Sizlere güveniyoruz kardeşlerim. Olmadığı takdirde yeniden seçimdir. Ben de inanın bütün Türkiye'yi geziyorum. Yürekten inanıyorum ki pek çok vatandaşımız, sevgili kardeşlerimiz, milletimiz durumu fark etti, vahameti gördü çünkü eski koalisyon dönemlerini hatırladı ve neticede pek çoğu da pişman oldu. 'Ne yaptık biz, böyle olacağını bilmiyorduk' diyenler çok ama bizim gayretimizle ve Cenab-ı Allah'ın izniyle yeniden bir seçim olduğu tekdirde elbette AK Parti, tek başına iktidara gelecektir, buna inanıyorum."

- İlk tur görüşmeleri bu hafta ele alınacak  

Bakan Eroğlu, koalisyon kurma çalışmalarında ilk tur görüşmelerin, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında pazartesi günü önce Merkez Karar Yürütme Kurulunda, sonra da Bakanlar Kurulunda ele alınacağını bildirdi. 

Görüşmelerin ardından bir karara varılacağını dile getiren Eroğlu, "Biz şunu söylüyoruz: 'Milletin, Türkiye'nin menfaatleri, AK Partinin menfaatlerinden önceliklidir'. Dolayısıyla biz milleti düşünürüz, biz Türkiye'yi düşünürüz. Türkiye bu kadar yol almış yükseliyor, bunu engelleyecek bir davranışa müsaade etmeyiz" diye konuştu.

Eroğlu, Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071'e ilişkin büyük hedeflere sahip olduğunu ve bu hedefleri sadece kendisi için değil, dünyanın mazlum ülkeleri ve milletleri için mutlaka gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi.

Eroğlu, şunları belirtti: 

"Ülkemiz üzerinde çok büyük planlar var. Cenab-ı Alah millet, Türkiye düşmanlarının yaptığı hileleri onların başlarına geçirsin çünkü Türkiye'den çok beklenti var. Ben bütün dünyayı gezen bir kişiyim. Afrika'da DSİ ile 1 milyon 600 bin kişiye su götüren bir kişi olarak, Afrika'yı biliyoruz, Balkanlar'ı, Kafkaslar'ı, Orta Asya'yı, Ortadoğu 'yu, Kudüs-ü Şerif'i, Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'yi biliyoruz. Addis Ababa'yı, Cibuti'yi biliyoruz. Saraybosna'yı, Üsküp'ü ve Almatı'yı, Taşkent'i... Herkes bize ümit bağlıyor. Bu milletin ayağa kalkması lazım. Mazlumların yegane ümidi Türkiye'dir."  

- İzmir'e verilen bayram müjdeleri 

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, dün AK Parti İzmir İl Başkanlığının bayramlaşma töreninde, 8 AK Partili milletvekilinin İzmir'e bayram müjdesi olarak 8 proje açıkladıklarını hatırlattı. 

Bunun, "8 milletvekiline 8 müjde" şeklinde açıklanmış olmasına muhalefet partilerinin tepki göstermesini eleştiren Eroğlu, şu değerlendirmede bulundu: 

"Buna hayret ediyorum, teşekkür edecekleri yerde bazı muhalefet... Bir şey yapmıyorlar, 'Gölge etmesinler, başka ihsan istemiyoruz' diyoruz, buna rağmen gölge ediyorlar ama şunun farkında değiller, bazen gaf yapıyorlar. Müjde yeni değil, şu ana kadar daha önce, geçen sene 69 müjde getirmişiz. Bunlar içinde barajlar, göletler, ormanlar, meteoroloji istasyonları... Liste burada, 69 müjde vermişiz geçen sene, bu gelişimizde de 8 müjde verdik. 77 müjde vermişiz, dolayısıyla onlara da yeter."

Eroğlu, İzmir'e dün verdikleri sözle 30 Ağustos Zafer Bayramı, Kurban Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda da sekizer müjde vereceklerini hatırlatarak, muhalefet partilerinden milletvekillerinin de dilerlerse bu projeleri açıklayabileceklerini sözlerine ekledi.