Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu İzmir'de

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu İzmir'de
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu İzmir'de
- Eroğlu: "Bizim yeni hedefimiz sulama. Sulamada büyük bir hamle gerçekleştiriyoruz çünkü ülkemizde sulama olmadan verim almak mümkün değil" - "Enerji, gıda arzı güvenliği ve su, dünyada gelecek 25 yılda önemini artıracak üç sektör. Dolayısıyla biz diyoruz ki 'Türkiye'yi, bilhassa Ege Bölgesi'ni, İzmir'i gıda üreten ve ihraç eden bir merkez haline getirelim'. Çünkü bu topraklar mümbit, bu yüzden biz İzmir'de büyük bir seferberlik başlattık ve bütün mümbit toprakların tamamını sulayacağız" - "İzmir, hiçbir partinin arka bahçesi değil. İzmir, 'demokrasinin kalesi' olan bir şehrimiz, dolayısıyla İzmir inşallah bizlerle çok daha gelişecek, çok daha büyüyecek, kalkınacak"

İZMİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, öncelikli hedeflerinin sulama tesisleri olacağını belirterek, "Enerji, gıda arzı güvenliği ve su, dünyada gelecek 25 yılda önemini artıracak üç sektör. Dolayısıyla biz diyoruz ki ' Türkiye 'yi, bilhassa Ege Bölgesi'ni, İzmir'i gıda üreten ve ihraç eden bir merkez haline getirelim'. Çünkü bu topraklar mümbit, bu yüzden biz İzmir'de büyük bir seferberlik başlattık ve  bütün mümbit toprakların tamamını sulayacağız" dedi. 

Eroğlu, TBMM 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde AK Parti 'den 1. bölge 1. sıra adayı olduğu İzmir'de, basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. 

Toplantıda akademik yaşamı ve sonrasında İSKİ ve DSİ genel müdürlükleri ile bakanlık döneminde İstanbul'un ve Türkiye'nin pek çok şehrinde yaşanan içme suyu sıkıntılarının çözümü için gerçekleştirdikleri projeleri anlatan Eroğlu, birçok akrabası İzmir'de yaşayan bir Egeli olarak İzmir'den aday gösterilmekten ve bu şehre hizmet etmekten gurur duyduğunu ifade etti. 

-Yeni öncelik sulama projeleri 

Eroğlu, Çevre ve Orman, sonrasında ise Orman ve Su İşleri Bakanı olarak görev yaptığı dönemde, aralarında İzmir'in de bulunduğu 77 ilin içme suyu ihtiyacını 40 yıl sonrasını planlayarak kalıcı olarak karşıladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: 

"Şimdi bizim yeni hedefimiz sulama. Sulamada büyük bir hamle gerçekleştiriyoruz çünkü ülkemizde sulama olmadan verim almak mümkün değil. Bugün dünyada, tarım alanında ilerleme kaydetmişsek bunu modern sulamayla gerçekleştirdik. Şu anda 6 milyon hektar araziyi suluyoruz ama bu yeterli mi, değil. İnşallah bunu daha ileriye götürmek için geçen seneyi ve bu seneyi 'sulama yılı' ilan ettik. Allah nasip ederse sulama tesislerinin yapımını hızlandıracağız." 

-"Ege'yi ve İzmir'i gıda ihraç eden merkez haline getirelim" 

Yakın gelecekte enerji, gıda arzı güvenliği ve suyun öneminin giderek artacağını ve bu alanda söz sahibi olan ülkelerin kalkınmasını sürdüreceğini dile getiren Eroğlu, "Bu üç sektör önümüzdeki 25 yılda önemini çok daha artıracaktır. Dolayısıyla biz diyoruz ki 'Türkiye'yi, bilhassa Ege Bölgesi'ni, İzmir'i gıda üreten ve ihraç eden bir merkez haline getirelim'. Çünkü bu topraklar mümbit, bu yüzden biz İzmir'de büyük bir seferberlik başlattık ve bütün mümbit toprakların tamamını sulayacağız" diye konuştu.  

Eroğlu, bakanlık olarak içme suyu ve sulamanın yanı sıra çevre sorunlarının çözümüne büyük önem verdiklerini, iktidarları dönemine kadar yüzde 33 seviyesinde olan atık su arıtmasını yüzde 78'e çıkardıklarını, yine belediyelere sağladıkları desteklerle düzenli çöp depolama tesislerini tüm Türkiye'de yaygınlaştırdıklarını söyledi.

-Toprakla 3 milyar 750 bin fidan buluşturuldu  

İktidarlarının, bugüne kadarki hükümetler içinde en çevrecisi olduğunu iddia eden Eroğlu, 2002 yılından bu yana ormancılık alanında kaydedilen gelişmeler hakkında da şu bilgileri verdi: 

"Biz şu ana kadar 3 milyar 750 bin fidanı toprakla buluşturduk. 'Orman alanları azalıyor' diyenler çıkabiliyor ama ortada kayıtlar var rakamlar var. Dünyada pek çok ülkede ormanlık alan azalırken gururla ifade ediyorum, biz 12 yılda ormanlık alanları hem alan olarak hem de odun serveti olarak artırdık. Kayıtlar burada, tapusu var artık ormanların. Ormanlık alan son 12 yılda yaklaşık 900 bin hektar arttı, yine 'odun serveti' dediğimiz ormanlardaki odunların toplanması, bizden önce 1,2 milyar metreküptü, geçen yıl bunu 1,5 milyar metreküpe çıkardık. Bu durum Birleşmiş Milletler'in de dikkatini çekti ve 27 yıldır her yıl New York'ta yapılan Dünya Ormancılık Forumu ve Zirvesi, 2013 yılında tarihinde ilk kez New York dışında, 'Türkiye bu başarıyı nasıl sağladı, bu kadar fidanı nasıl üretiyor, bu kadar ağaçlandırmayı nasıl yapıyor, odun serveti nasıl artıyor' diye, Türkiye'de İstanbul'da yapıldı. Yine erozyonla mücadelede dünya birincisiyiz. Bizden önce yılda 500 milyon metreküp toprak denizlere akıyordu, biz bunu 166 milyon metreküpe indirdik. Bu başarı dolayısıyla da Birleşmiş Milletler erozyonla mücadele konusunda taraflar konferansını bu yıl 12-24 Ekim'de Ankara 'da yapma kararı aldı."

-"İzmir'e münakaşaya değil, hizmet üretmeye geldik"

Veysel Eroğlu, AK Parti milletvekili adaylarının tümünün, iyi yetişmiş ve tecrübeli isimlerden oluştuğunu dile getirerek, İzmir için hizmet üretmeye talip olduklarını ifade etti.  

İzmir'de, bakanlığının ve diğer bakanlıklarının yürüttüğü projeler hakkında bilgiler veren Eroğlu, İzmir'in turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi için yat limanı ve yeşil alan düzenlemelerini de kapsayan "Serbest Turizm Ticaret Bölgesi" kurulmasının planlandığını bildirdi. 

Eroğlu, ulaştırmadan sağlığa, turizme kadar hayata geçirecekleri projeler ve yatırımlarla İzmir'i sadece Ege'nin değil, "dünyanın incisi" yapacaklarını dile getirerek, şöyle konuştu: 

"Bizim işimiz, gönül alma ve aynı zamanda hizmet etmek. Yani biz burada bir takım münakaşalar içinde olmayacağız. Bütün vatandaşlarımızın, İzmirlinin gönlünü alacağız. Çok güzel adaylarımız var. Arkadaşlarımız son derece çalışkan, tecrübeli. İzmir'e çok büyük hizmetlerde bulunacağız. Bunun sözünü veriyoruz. İzmir'i seviyoruz, İzmirlileri gönülden seviyoruz. Dolayısıyla İzmirliye hizmet etmek bizim için ibadettir. Bunu da gece gündüz çalışarak başaracağız."

-"İzmir, hiçbir partinin arka bahçesi değil" 

Seçimdeki hedeflerinin AK Parti'yi İzmir'de birinci parti yapmak olduğunu da belirten Eroğlu, şunları söyledi: 

"İzmir, hiçbir partinin arka bahçesi değil. İzmir, 'demokrasinin kalesi' olan bir şehrimiz, dolayısıyla İzmir inşallah bizlerle çok daha gelişecek, çok daha büyüyecek, kalkınacak. Bizim projelerimiz var. Nereye ne yapacağımızı, ne kadar tesis açacağımızı, ne kadar kaynak aktardığımızı açıkça ifade ediyoruz. Diğer partilerin ne tür projesi var, şu ana kadar bir proje duymadık, sadece 'karalama siyaseti' şeklinde bir siyaset var."