Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, İzmir'de:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, İzmir'de:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, İzmir'de:
- "(Kuş gribiyle ilgili) Şu anda bildiğim kadarıyla önlenmiş durumda. Çok büyük sıkıntı yok" - "Çeşme'de sadece deniz değil, doğa turizmini ve termal turizmi de geliştireceğiz. İzmir ve Çeşme'yi, dünyanın incisi yapmayı hedefliyoruz"

İZMİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kuş gribiyle ilgili çok büyük sıkıntı olmadığını bildirdi.

Partisinin Çeşme İlçe Başkanlığı'nı ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, Sağlık Bakanlığı'nın kuş gribiyle ilgili ciddi çalışma yürüttüğünü belirtti.

Gereken tedbirlerin alındığını ifade eden Eroğlu, "Şu anda bildiğim kadarıyla önlenmiş durumda. Çok büyük sıkıntı yok" dedi.

Eroğlu, "bölgeye kurulan rüzgar türbinlerinin, yerleşim birimlerine yakınlığının turizmi olumsuz etkileyeceği" görüşünün hatırlatılması üzerine, bakanlığının sorumluluk alanlarına kurulacak rüzgar türbinlerine, yasaya aykırılık olması durumunda izin verilmediğini dile getirdi.

Çeşme'ye TOKİ tarafından yaptırılan konutların inşaatının devam ettiğini kaydeden Eroğlu, talep gelmesi durumunda, TOKİ'nin ilçede yeni konut alanları oluşturacağını söyledi.

Veysel Eroğlu, suyun, turizmdeki önemine işaret ederek, Çeşme'deki su sorununu 50 yıl boyunca ortadan kaldırmak amacıyla yaptırılacak Karareis Barajı'nın temelinin gelecek hafta atılacağını, ayrıca Salman Göleti'nin yapılacağını anlattı.

Özellikle gelir grubu yüksek turistin, doğa turizmine yöneldiğine dikkati çeken Eroğlu, "Çeşme'de sadece deniz değil, doğa turizmini ve termal turizmi de geliştireceğiz. İzmir ve Çeşme'yi, dünyanın incisi yapmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Eroğlu, AK Parti hükümetleri döneminde yakalanan istikrarın sonucu enflasyon canavarının yenildiğini, IMF'ye borcunun sıfırlandığını, Merkez Bankası döviz rezervinin ilk kez 130 milyar dolara çıktığını anlatarak, bunun, faiz ve ilaç lobisine aktarılan paraların kesilmesi ile aynı için açılan ihale bedellerinin düşürülmesiyle mümkün olabildiğini vurguladı.

Ziyaretin ardından bir çay bahçesinde Çeşmelilerle bir araya gelip, projelerini anlatan Eroğlu, daha sonra Urla ilçesine geçti.

Cumhuriyet Meydanı'nda Urlalılara hitap eden Eroğlu, göreve geldiklerinde su bulunmayan İzmir dahil 77 ilin su sorununu çözdüklerini söyledi.

Dünyada en çok tesis açılışı yapan bakan olduğuna dikkati çeken Eroğlu, İzmir'e 2019 yılına kadar tamamlanması planlanan 466 projeyle geldiğini kaydetti.

Eroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Başbakanlık Ofisi" açmasının İzmir'e verdikleri önemi gösterdiğini ifade ederek, İzmir'in projeleriyle büyüyeceğini vurguladı.

- "Milliyetçilik, Türkiye 'yi ileri hedeflere taşımaktır"

Sağlık sistemindeki düzenlemelerin getirdiklerinin, herkesin takdirini kazandığını dile getiren Eroğlu, şöyle devam etti:

"Milliyetçilik, Türkiye'yi ileri hedeflere taşımaktır. 2002'de (Türkiye G20'nin dönem başkanlığını yapacak) deseydim, (dalga geçiyor) derdiniz. Türkiye, şu an G20'nin dönem başkanı. Vatanını milletini sevmek bu. Türkiye, çok iyi noktaya geldi. Yapılacak hizmetler tabii ki var. Davutoğlu 26 büyük paket hazırladı. Bazıları atıp tutar, hükümet olma hedefin var mı?"

Eroğlu, projelerle gönül kazanmaya geldiklerini ifade ederek, "Hangi partiye oy verirse versin gönül kazanmaya geldik. Destek sizden, hizmet bizden. 7 Haziran'da bizi unutmayın" diye konuştu. 

Veysel Eroğlu, konuşmasının ardından kurayla belirlenen köylülere, zeytin fidanı sertifikası dağıttı.