Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, İzmir'de:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, İzmir'de:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, İzmir'de:
- Bakan Eroğlu: "İzmir'in dağlarından yağ, bal akacak. İzmir'i özellikle doğa turizminde ve termal turizmde merkez yapacağız. İzmir'i (yüksek teknoloji ürün üretiminde) teşvikte 5. bölge ilan ettik, teşvikleri artırarak devam ettireceğiz" - "Kınık'ta Sevişler Barajı ile 70 bin 630 dekar araziyi sulamaya açtık. Buranın iletim hattı inşaatı ihale edilecek. Böylece pompalar devre dışı kalarak enerji maliyeti ortadan kalkacak. Artık vatandaşlarımız yılda 3 kez mahsul alabilecekler"

İZMİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir'i yüksek teknoloji ürün üretimi konusunda teşvikte 5. bölge ilan ettiklerini belirterek, "İzmir'in dağlarından yağ, bal akacak. İzmir'i özellikle doğa turizminde ve termal turizmde merkez yapacağız. İzmir'e teşvikleri artırarak devam ettireceğiz" dedi.

Bakan Eroğlu, seçim çalışmaları kapsamında Kınık Öğretmenevi'nde muhtarlarla ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi, Kınıklılar'ın taleplerini dinledi.

Kınık'ta Sevişler Barajı ile 70 bin 630 dekar araziyi sulamaya açtıklarını kaydeden Eroğlu, "Buranın iletim hattı inşaatı ihale edilecek. Böylece pompalar devre dışı kalarak enerji maliyeti ortadan kalkacak. Artık vatandaşlarımız yılda 3 kez mahsul alabilecekler. İzmir'in dağlarından yağ, bal akacak. İzmir'i özellikle doğa turizminde ve termal turizmde merkez yapacağız. İzmir'i (yüksek teknoloji ürün üretiminde) teşvikte 5. bölge ilan ettik, teşvikleri artırarak devam ettireceğiz" dedi.

Eroğlu, Kapıkaya Barajı ve Karatepe Barajı projelerinin hazırlandığını, bu barajların devreye girmesiyle bölgede sulanmayan toprağın kalmayacağını ifade ederek, "Kınık ormanlık alan bakımından İzmir'in en iyi yeri. Buralara badem, fıstık çamı gibi gelir getirici türler dikeceğiz. Fidanların 3 yıllık bakımı bize, geliri vatandaşa ait olacak" diye konuştu.

Kınık'ta bal ormanları kurulacağını, TOKİ ile düşük gelirlilere konut sağlanacağını dile getiren Eroğlu, "İzmir'i gıda ihraç eden, organik bal, şifalı bitkiler ihraç eden yer yapacağız. 5 milyar dolar ihracat hacmi olacak buralarda. (Yüksek teknoloji ürün üretiminde) 5. Bölge teşvikiyle İzmir'i en ileri teknoloji ile donatacağız" ifadelerini kullandı. 

Bakan Eroğlu, daha sonra ilçe teşkilatını, belediye başkanını ve esnafı ziyaret etti.

- "İzmir'de en çok Bergama'ya yatırım yaptık" 

Buradan Bergama'ya giden Eroğlu, Bergama esnafını ziyaret etti, partisinin Bergama İlçe Başkanlığı'nın düzenlediği toplantıya katıldı. 

Eroğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın İzmir'de en çok yatırım yaptığı ilçenin Bergama olduğunu vurgulayarak, "Arkadaşlar Bergama'yı bakanlığın ilçesi olarak bilirler" dedi.

İzmir'e 30 milyon liralık yatırım yaptıklarına dikkati çeken Bakan Eroğlu, "Bunlar lütuf değil. Bunlar sizin hakkınız ama nasıl oluyor derseniz, daha önce faiz lobisi vardı. Bakırçay havzasında alın teriyle kazandığınızın bir kısmını devlete vergi olarak veriyordunuz. Devlete verilen vergilerin yüzde 86'sı faiz lobisine gidiyordu" diye konuştu. 

Bakan Eroğlu, talep üzerine Bergama'ya yıl sonuna kadar iki yeni meteoroloji gözlem istasyonu kuracaklarını dile getirerek, "Bergama'da 110 bin dekar araziyi sulamaya açtık, 8 tane de gölet yaptık, 6 dereyi ıslah ettik. İnşallah Ulu Cami önünde dere var. Selinoz Deresi. Orası SİT alanıymış. Orayı da uygun bir şekilde ıslah edeceğiz. DSİ Bölge Müdürümüz takip edecek" ifadelerini kullandı.