Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, İzmir'de

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, İzmir'de
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, İzmir'de
- "(İstanbul- İzmir Otoyol Projesinde) İzmir için günde 1 milyon lira, proje geneli için günde 4 milyon dolar harcıyoruz"

İZMİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul - İzmir Otoyol Projesinin İzmir kısmı için günde ortalama 1 milyon lira, proje geneli için günde 4 milyon dolar harcandığını söyledi.

Bakan Eroğlu, İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında yapımı süren Belkahve Tüneli'nde incelemede bulundu. 

Toplam uzunlukları 3 bin 210 metre olan iki tüneldeki çalışmaların yaklaşık yüzde 85'inin bittiğini belirten Eroğlu, "İzmir'in trafiğini çözecek olan hükümetimizdir" dedi.

 Bakan Eroğlu, daha sonra inşaatın şantiyesinde yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Projenin dünyanın sayılı işleri arasında olduğunu kaydeden Eroğlu, "Gerçekten muhteşem bir proje. Ortalama 8 milyar dolarlık proje. Toplam projenin yüzde 40'ı bitti. Bazı kesimlerde bitirme oranı yüzde 78 seviyesine çıktı. Kamulaştırma yüzde 91 seviyesinde. 28 bin kişi ile muhatap olundu kamulaştırma için. Çok kısa zamanda İzmir'e ulaşacak inşallah" diye konuştu. 

Eroğlu, İzmir'in trafiğinde büyük sıkışıklık olduğunu, bu nedenle projenin İzmir ile ilgili kısmına öncelik verildiğini dile getirerek Bornova-Kemalpaşa arasındaki trafiğin, 30 Ağustos'ta tamamlanacak bölümle rahatlayacağını vurguladı. 

Belkahve Tüneli'ndeki tüplerden birinin ağustos sonunda, diğerinin eylül ayında biteceğini ifade eden Eroğlu, şunları kaydetti:

"İzmir için günde 1 milyon lira, proje geneli için günde 4 milyon dolar harcıyoruz. Bu çok muhteşem bir şey. İzmir trafiğini fevkalade rahatlatacak. Her şey İzmir için. Artık İzmir'in hizmetkarları var, hava atanları değil. Bundan sonra İzmir'in hizmetkarıyız. Biz hep şantiyedeyiz ama diğerleri konuşuyor." 

- Pikniğe katıldı

Bakan Eroğlu, Emirdağlılar Dayanışma Derneği ve Balçıkhisarlılar Dayanışma Derneği tarafından Sarnıç Mesire Alanı'nda düzenlenen pikniklere de katıldı.

Etkinlikte vatandaşlara hitap eden Eroğlu, İzmir'de yaşayan Afyonkarahisarlılar'ın kendisine gösterdiği sıcak ilgiden mutlu olduğunu belirtti.

İzmir'de çok güzel hizmetlere imza atacaklarını vurgulayan Eroğlu, "İzmir'i sulama tesisleriyle, ormanlarla donattık. Bu güzel şehrimizde devam eden barajları da en kısa zamanda tamamlayacağız. Ormanları artık kırsal kalkınmanın anahtarı yaptık. Delice zeytinlerini aşılayarak köylülerimize kura usulüyle verdik ve yeni istihdam alanları yarattık. İzmir için büyük projelerimiz var ve bunları da hep birlikte hayata geçireceğiz" dedi.


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  İzmir

  ,

  Proje

  ,

  Hava

  ,

  eylül

  ,

  ağustos

  ,

  lira

  ,

  orman

  ,

  bakan

  ,

  sıcak