Otizmli ressamdan otizmliler yararına sergi

Otizmli ressamdan otizmliler yararına sergi
Otizmli ressamdan otizmliler yararına sergi
- İzmirli 17 yaşındaki otizmli ressam Çobanoğlu, Ankara'da, tüm geliri Otizm Vakfı'na bağışlanacak sergiye hazırlanıyor - Kadın temalı 37 portrenin yer aldığı sergi, 11 Nisan'da açılacak

İZMİR (AA) - EMRE UMURBİLİR - İzmirli 17 yaşındaki otizmli ressam Tuğcan Çobanoğlu, Ankara 'da, tüm geliri Otizm Vakfı'na bağışlanacak sergiye hazırlanıyor.

Rc Art Gallery'de 11 Nisan Cumartesi açılacak sergide, tamamı kadın portrelerinden oluşan 37 resim yer alacak.

Anne Sevil Çobanoğlu, AA muhabirine, oğlu Tuğcan'n 1 yaşına gelene kadar gelişiminin normal devam ettiğini ancak daha sonra göz teması kurma ve iletişimde bazı sorunlar olduğunu fark ettiklerini belirtti.

1,5 yaşına geldiğinde otizm tanısı konan Tuğcan'a, okuldaki eğitimin yanı sıra eğitmen ve pedagog desteğiyle eğitim verildiğini anlatan Çobanoğlu, şunları söyledi:

"Okul çağına kadarki dönemde, öz becerilerini geliştirme, yemek yeme, diş fırçalama, kavramlar gibi konularda eğitim aldık. Uzun uğraşlar sonucu Milli Eğitime bağlı bir ilkokulda, kaynaştırma sınıfında eğitime başladık. O dönemden sonra okul artı özel eğitim ve dil terapisiyle devam ettik. Şu an Tuğcan, tüm kişisel ihtiyaçlarını kendi başına yapabilmekte, ihtiyaçlarını ifade edebilmekte. Okuma yazma düzeyi oldukça iyi fakat iletişimi çok kısıtlı düzeyde."

Çobanoğlu, küçük yaştan beri kendini ifade etme aracı olarak resim yapmayı seçen Tuğcan'ın, çizdiği çizgi karakterlerle oyunlar kurduğunu ve kendine arkadaşlar yarattığını dile getirerek, "Hafızası çok kuvvetli bir çocuk. Gördüğü tüm tabela, logo gibi görsellerin birebir resimlerini yapıyor" dedi.

Ressam Aysun Karasu ile 4 yıl önce tanışmalarıyla Tuğcan'ın sanat çizgisinin farklı yönde ilerlediğine değinen Çobanoğlu, şöyle devam etti:

"Öncesinde kullandığı renkler, boya kalemlerinin renkleriyle sınırlıydı. Aysun Karasu'yla çalışmalara başladıktan sonra hem renk karışımlarını öğrendi hem de kompozisyon oluşturmaya başladı. Eğitmenimiz, manzaradan natürmorta kadar birçok denemeler yaptı fakat Tuğcan'ın en keyifle çalıştığı konu kadın karakterleri olunca, bu konu üzerinde yoğunlaştık. En sevdiği renkler ise kahve tonları ve kırmızı."

- Sosyal medyada resimlere ilgi

Sevil Çobanoğlu, oğlunun kadın temalı kompozisyonlarının, sosyal paylaşım sitesinde yayınlamaya başlamalarıyla yoğun ilgi gördüğünü belirterek, "Herkes Tuğcan'ın resimlerini ve özgün çizgisini konuşmaya başladı. Tanıdığımız birçok ünlü ressam ve heykeltraştan, bugüne kadar övgü dolu çok söz duyduk" diye konuştu.

Resimlerin gördüğü ilgiyle birlikte sergi fikrinin ortaya çıktığını aktaran Çobanoğlu, bu süreçte kendilerini takip eden RC Art Gallery sahibi ve sanat küratörü Rahmi Çöğendez'den sergi teklifi geldiğini anlattı.

Çobanoğlu, tamamen sponsorlar aracılığıyla 11 Nisan'da açılacak serginin, Tuğcan için ilk basamak olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Serginin tüm geliri, Otizm Vakfına bağışlanacak. Böylece 17 yaşında otizmli bir genç, diğer otizmli çocukların eğitimine katkı sağlamış olacak. Yurt içi ve dışındaki birçok galeriden, sergi teklifleri alıyoruz. Tuğcan, Türkiye 'de sanat adına genç bir yetenek. Eminim herkes otizm, sanat ve genç yetenekler adına üzerine düşen sorumluluğun bilincindedir."

- "Tuğcan'ın melekleri"

Ressam Aysun Karasu da Tuğcan'ın eğitim sürecinde, öğrettiklerinin yanı sıra kendisinin de özgürce, plan yapmadan resim yapmayı öğrendiğini dile getirdi.

Tuğcan ile aralarındaki iletişim, sanatın evrensel iletişim gücüyle geliştiğini vurgulayan Karasu, "Resmini yaptığı kadın portrelerinde, benden ve annesinden esinlendiğini biliyorum. Ben bu resimlere, Tuğcan'ın Melekleri ismini koydum. Otizmli tüm çocukların hayatında, onları seven, koruyan melekleri olmasını diliyorum" diye konuştu.

Sergi, iki hafta boyunca gezilebilecek.