Oyuncağı motosiklet, oyun alanı yarış parkuru

Oyuncağı motosiklet, oyun alanı yarış parkuru
Oyuncağı motosiklet, oyun alanı yarış parkuru
- 4 yaşında tanıştığı motosikletle 2 defa Türkiye şampiyonu olan 10 yaşındaki Ares Stefan Bengiç, Bulgaristan'da düzenlenecek Doğu Avrupa Süpermoto Şampiyonası'na hazırlanıyor - Motosiklet tutkunu anne ve babasıyla dağ tepe dinlemeden yarışlara hazırlanan Bengiç, dünya çapında düzenlenen motokros ve süpermoto şampiyonalarında Türk bayrağını dalgalandırmayı hedefliyor - Ares Stefan: "Sınıf arkadaşlarım daha çok bilgisayar oyunları oynuyor. Onların kahramanları farklı ama ben Kenan Sofuoğlu gibi olmak istiyorum"

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - Eski milli motosikletçi Ramazan Bengiç'in efsane Belçikalı motokrosçu Stefan Everts'in adını verdiği oğlu Ares Stefan Bengiç, 10 yaşında elde ettiği 2 Türkiye şampiyonluğunun ardından Bulgaristan'da düzenlenecek Doğu Avrupa Süpermoto Şampiyonası'na hazırlanmaya başladı.

Motosiklet tutkusu sayesinde tanışan Türkiye şampiyonu eski motosikletçi Ramazan ve motosiklet sporcusu Yağmur Bengiç, oğullarını küçük yaşlardan itibaren motokrosçu olarak yetiştirdi.

Büyük oğulları Uzay'ın Türkiye şampiyonluğu ve Avrupa ikinciliği elde etmesinin ardından küçük çocuklarını da bu alanda yetiştiren çift, 10 yaşındaki Ares Stefan ile bu spordaki iddiasını devam ettiriyor. 

Bengiç çiftinin, Belçikalı motokrosçu Stefan Everts'ten esinlenerek isim verdiği Ares Stefan, yaşıtlarının henüz oyuncaklarla oynadığı 4,5 yaşında irili ufaklı tepeciklerden ve doğal engellerden oluşan toprak parkurda 50 cc'lik ilk motosikletine binmeye başladı. 

Yaşıtlarının kreşte olduğu saatlerde tulumunu giyip özel kaskı, eldivenleri ve gözlüğünü takarak toz toprak içinde motosikletiyle tepelerden atlamayı öğrenen Ares Stefan, ilk Türkiye şampiyonluğunu 5 yaşında elde etti. 

İlköğretim 5. sınıf öğrencisi olan 10 yaşındaki Ares Stefan, 2 Türkiye şampiyonluğu, 50'nin üzerinde madalya ve kupa kazandığı kariyerini uluslararası arenaya taşımaya hazırlanıyor.

Yaşı büyüdükçe 65 cc'lik motosiklete geçen şampiyon çocuk, 20 Eylül'de Bulgaristan'da düzenlenecek Doğu Avrupa Süpermoto Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil etmek için çalışmalara devam ediyor. 

 

- Baba Bengiç: "Avrupa ülkelerinde daha yaygın"

 

Bornova Çiçekliköy'de motokros parkuruna dönüştürdükleri arazide oğlu ve eşiyle AA muhabirine açıklama yapan Ramazan Bengiç, bilinenin aksine motosiklet sporlarının çocuklar için çok güvenli olduğunu savundu. 

Çocukların ehliyet alamadığı için trafiğe çıkamadığını, özel parkurlarda yapılan bu sporun özel koruma ekipmanlarıyla 5 yaşından itibaren yapılabildiğini anlatan Bengiç, motosiklet ve bisiklet kazası arasında yaralanma riski açısından fark bulunmadığını ileri sürdü. 

Avrupa ülkelerinde çocuklar arasında motokros ve süpermotonun yaygın olduğuna dikkati çeken Bengiç, yetenek ve disiplinli çalışma ile başarının yakalanabileceğini, Ares Stefan'ın da yetenekli bir çocuk olduğunu belirtti. 

Bengiç, Ares Stefan'ın motosikletinin değerinin 17 bin lira olduğunu, ekipmanlarının da yaklaşık 5 bin lira tuttuğunu ancak isteyen ailelerin daha uygun maliyetlerle de motosiklet edinebileceğini kaydetti. 

 

- Motosikletçi anne Stefan'ın yanında

 

Anne Yağmur Bengiç de hayatlarının motosiklete odaklandığını, her yarışa karavanlarıyla ailece gittiklerini, oğlunu şampiyonaya hazırladığını anlattı.

Oğlu için "pasta, börek pişiren değil, ona hayallerinin peşinden gitmeyi öğreten bir anne olmayı" tercih ettiğini söyleyen Bengiç, şöyle konuştu:

"Bazı annelere bu spor çok korkunç geliyor ama ben hiç korkmuyorum. Gayet keyifli, eğlenceli bir spor. 7 yaşındayken oğlum lunaparka, eğlence merkezine değil, yarış parkuruna gitmeyi istiyordu. Bazı anneler bu sporu tehlikeli buluyor ama motokros nedeniyle hiç ölen çocuk olmadı. Ares Stefan motosikletiyle oynayan bir çocuk. Hatta legolarını da yarışlara götürmek istediği zamanlar oldu."

 

- Ares Stefan: "Arkadaşlarım motosiklet kullandığıma inanmıyor"

 

Parkurdaki başarıları sayesinde özel bir okuldan burs kazanan 5. sınıf öğrencisi Ares Stefan ise küçük yaşta motosiklete binmenin "çok havalı" olduğunu ifade etti.

Motosiklete bindiğini duyan arkadaşlarının önce inanmadığını, sonra parkura gelip onların da aynı sporu denediğini söyleyen küçük şampiyon, şunları söyledi:

"Çalışmak zor olmuyor. Motosiklet biraz ağır ama ben alıştım, kolay geliyor. Bazı günler 2-3 kez düşüyorum ama pek yaralanmıyorum. Sınıf arkadaşlarım daha çok bilgisayar oyunları oynuyor. Onların kahramanları farklı ama ben Stefan Everts ya da Kenan Sofuoğlu gibi olmak istiyorum. Hayalim önce Avrupa parkurlarında sonra da dünya şampiyonalarında Türk bayrağını dalgalandırmak."