"Özel tertiplerin" askerlik heyecanı

"Özel tertiplerin" askerlik heyecanı
"Özel tertiplerin" askerlik heyecanı
- İzmir'de 83 engelli, "temsili askerlik" uygulamasıyla üniforma giymenin mutluluğunu yaşadı

İZMİR (AA) - İzmir'de, temsili askerlik uygulaması kapsamında 83 engelli üniforma giydi.

Bornova'daki 57. Topçu Tugayı'ndaki törende engelliler ve aileleri, özlem duydukları "askerlik gururunu" yaşadı. Tugaya girişlerinde askerlerce karşılanan engelliler, önce kendileri için ayrılmış bölümde üniformalarını giydi. Ardından selam ve tekmil verme gibi temel eğitimleri aldı.

"Özel tertip" erler, tören alanına uygun adım "vatan sana canım feda" sloganıyla, yürüyüş kararı sayarak gitti. 

Sancağın tören alanındaki yerini almasıyla tören başladı. Sancağın tanıtılması ve askerlik andının anlamının okunmasının ardından özel tertip erler silah ve arkadaşlarını tutarak ant içti. Lütfü Kayalıoğlu, dönem arkadaşları adına mehmetçik yaş kütüğüne plaket çaktı.

And içen topçu erler adına konuşan Topçu Er Sefa Kulaksız, kendilerine ve ailelerine yaşatılan gurur için teşekkür etti. "Bu uygulamanın süresi belki bir gün olacak ama bizim ve ailelerimizin taşıyacağı gurur bir ömür sürecektir" diyen Kulaksız, şanlı Türk bayrağının yılmaz bekçileri olacaklarını, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün gösterdiği yoldan asla şaşmayacaklarını, gerekirse canlarını seve seve feda etmeye hazır olduklarını ifade etti. 

Özel tertip Sefa Kulaksız da "Askerlik Özlemi" adlı şiiri okudu. 

Zihinsel Engellileri Geliştirme ve Koruma Derneği Genel Başkanı Muhiddin Yılmaz, 57. Topçu Tugayı Komutanı Tuğgeneral Mehmet Büker'e plaket verdi. 

Tuğgeneral Büker, Türk vatandaşı tüm erkeklerin, engelli olsa da kuvvetli bir gönül bağı ile askerliğe bağlandıklarının görüldüğünü belirterek, ordu ile millet arasındaki bağın güçlendirildiğini, bu bağı görmekten mutluluk duyduklarını dile getirdi.  

Özel tertiplerin bugün Türk ordusundaki diğer mehmetçiklerin arasına katıldığını kaydeden Tuğgeneral Büker, törende ant içenlerle silah arkadaşı olduklarını, aralarındaki gönül bağlarının ölene dek süreceğini söyledi.

Aileler, çocuklarının terhis belgelerini alması sırasında duygulu anlar yaşadı.

Program, tören geçişiyle sona erdi.  

- "Dün gece uyumadık"

Törenin ardından aileler askerlik gururu yaşayan çocuklarının yanına giderek onları tebrik etti, mutluluklarını paylaştı.

Oğluyla hatıra fotoğrafı çektiren Keziban Toklu, mutlu ve gururlu bir gün yaladıklarını söyledi. Bu günün heyecanı nedeniyle dün gece hem oğlunun hem de kendisinin uyuyamadığını aktaran Toklu, oğlunu üniformalı görme hayalinin gerçekleştiğini belirtti.

Terhis belgesini alan Ali Toklu da annesine asker selamı vererek, sevincini paylaştı.