Peçeli baykuş hayata "Fatoş anne" ile tutundu

Peçeli baykuş hayata "Fatoş anne" ile tutundu
Peçeli baykuş hayata "Fatoş anne" ile tutundu
- Manisa'da bir çiftçinin yaralı ve aç halde bulduğu, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan "peçeli baykuş", tedavi gördüğü İzmir'de, bakıcısı Fatoş Mutlu'nun ilgisi sayesinde hayatta kaldı - Hayvanseverlerce getirildiği veteriner kliniğinde bacağındaki açık yarası ve kırığı tedavi edilen baykuşa, kendisini doğal ortamında hissetmesi için karanlık bir ortam oluşturuldu - Veteriner teknikeri Mutlu: "Beni annesi gibi görüyor. Yanıma kimseyi yaklaştırmıyor, koruma içgüdüsüne sahip"

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - Manisa'da bir çiftçinin yaralı ve aç halde bulduğu, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan "peçeli baykuş", tedavi gördüğü veteriner kliniğinde, bakıcısı Fatma Mutlu'nun ilgisi sayesinde sağlığına kavuştu.

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, bir çiftçi tarafından aç ve bir bacağı kırık halde bulunan "peçeli baykuş", Manisa Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Reyhan Elbirliler aracılığıyla İzmir'deki özel bir veteriner kliniğine tedaviye getirildi. Henüz 10 günlükken bulunan ve hayatta kalma ihtimali düşük olarak görülen kuşun bacağındaki açık yarası ve kırığı tedavi edildi.

Peçeli baykuşların gece avcıları olması nedeniyle klinikte özel bir karanlık oda oluşturularak, kendini doğal ortamda hissetmesi sağlandı. Ancak beslenmeyi reddeden yavru, kendisiyle ilgilenen veteriner teknikeri Fatoş Mutlu'ya bir hayli alıştı. Yalnızca Mutlu'nun elinden yemek yiyen baykuş, böylece hayatta kaldı. Mutlu, etobur baykuşu ona uygun mamalarla besliyor.

- "Yanıma kimseyi yaklaştırmıyor"

Mutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada çocukluğundan beri baykuşlara ilgi duyduğunu ama daha önce hiç yakından teması olmadığını söyledi.

Yavru baykuşun geldiğinde durumunun çok kötü olduğunu, kendisinin de onunla ilgilenmek istediğini aktaran Mutlu, şöyle devam etti:

"İlk zamanlar yemeyi reddediyordu. Karanlık bir ortama aldıktan sonra daha mutlu oldu. Kafesinin içine kutu koydum, geceleri oraya girip uyuyor. Temizliğiyle, beslenmesiyle her şeyiyle ilgileniyorum. Günde 2-3 kere yemek yiyor. Benim elimden başka kimseden yemek yemiyor. Geldiğinde kaçıyordu herkesten, ben ısrarla sevmeye çalıştım, sohbet ettim. Ona güven verdim. Aramızda bir bağ oluştu. Beni annesi gibi görüyor. Yanıma kimseyi yaklaştırmıyor, koruma içgüdüsüne sahip."

Mutlu, baykuş iyileştikten sonra ayrılmak zorunda kalacağını dile getirerek, "Ayrılacağız ama onun iyiliği için. Çok seviyorum onu, kendi çocuğum gibi bakıyorum ama daha mutlu olacağı için doğada yaşaması gerekiyor" dedi.

- "Uğursuz diye yuvaları dağıtılıyor"

Baykuşun tedavisi yapan veteriner Uğur Dayıoğlu, geldiğinde ayağında kırık olan yavrunun doğada tek bacakla yaşamasının mümkün olmadığını vurguladı.

Amaçlarının onu doğada yaşayabilir hale getirmek olduğunu kaydeden Dayıoğlu, "Bacağını kurtarmaya çalışıyoruz. Eğer ayakla ilgili sıkıntısı olursa onun bakımı için uygun bir ortam oluşturacağız" diye konuştu.

Dayıoğlu, peçeli baykuş neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, bu nedenle koruma altında olduğunu belirterek, "Maalesef Türkiye 'de baykuşlar uğursuz oldukları inanışı nedeniyle zarar görüyor. Dünyanın birçok ülkesinde, kemirgenleri tüketmesi ve doğadaki kemirgen nüfusu dengelemesi sebebiyle şans getirdiklerine inanılır aslında. Türkiye'de çok ciddi şekilde yuvaları dağıtılıyor, öldürülüyor" ifadelerini kullandı.