Polis de kadına şiddetten ceza aldı

Polis de kadına şiddetten ceza aldı
Polis de kadına şiddetten ceza aldı
- İzmir Emniyet Müdürü Uzunkaya: "2014'te 35, 2015'te ise 10 personelimiz hakkında kadına yönelik şiddet nedeniyle işlem yaptık" - "Adli ceza alan, disiplin cezası alanlar var. İl dışı tayin edilen ya da soruşturması devam eden personelimiz de var"

İZMİR (AA) - İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, geçen yıl 35, bu yıl ise 10 emniyet personeli hakkında "kadına yönelik şiddet" nedeniyle işlem yaptıklarını bildirdi. 

Celal Uzunkaya, AA muhabirine, emniyet olarak her türlü şiddet olayıyla ilgili yasalardan aldıkları yetki, görev ve sorumluluk çerçevesinde çalıştıklarını söyledi.

Aile içi şiddet ve boşanma oranları sıralamasında İzmir'in Türkiye 'de ilk 3 sırada yer aldığını ifade eden Uzunkaya, aile yapısı ve eşlere saygının korunması için projeler üretildiğini belirtti. 

Uzunkaya, İzmir'de 2013 yılında 11 bin 694 kadına, nişanlısı, eşi ya da sevgilisi tarafından şiddet uygulandığını, bu rakamın 2014 yılında 11 bin 527 olduğunu ve şikayetler sonucu adli işlemlerin uygulandığını anlatarak, 2015 yılının 26 Mart'ına kadar 2 bin 34 kadına şiddet şikayetinin, kolluk kuvvetlerine iletildiğini kaydetti.

İzmir'de, her ay ortalama 700 kadına yönelik şiddet olayının emniyet güçlerine intikal ettiğine değinen Uzunkaya, "Kadına şiddet olaylarının arttığını, genel olarak ortaya koymamız lazım" ifadesini kullandı.

Uzunkaya, aile içi şiddet olayları söz konusu olduğunda, koruyucu tedbirler aldıklarını ancak ailenin yeniden birlikteliğini sağlamak amacıyla şiddet gören kişinin şikayet dilekçesini geri çekmesi durumunda, yaralama veya öldürme olaylarının yaşanabildiğini kaydetti. 

- "Polis de kadına şiddet uygulayabiliyor"

Celal Uzunkaya, emniyet personelinin vatandaşa örnek olması gerektiğini vurgularak, polise, şiddetten uzak durması için eğitimler verdiklerini anlattı.

Son dönemlerde emniyet personelinin evlilik öncesi, evlilik, boşanma aşaması ya da boşanma sonrasında kadına yönelik şiddet olaylarına karıştığını dile getiren Uzunkaya, şöyle konuştu:

"Özellikle genç memurlarımızda bu tür suç eğilimleri görüyoruz ve buna karşı da disiplin tüzüğü çerçevesinde en ağır idari yaptırımları uyguluyoruz. Şiddet, sadece fiziksel anlam içermiyor, elektronik ortamda bile tehdit etmesi suç oluşturuyor. Vatandaşa uyguladığımız tedbirleri, kendi meslektaşlarımıza da hiçbir ayırım yapmadan uyguluyoruz. Sonuç alıcı idari yaptırımlara yöneliyoruz. Uzaklaştırma kararı, disiplin cezası, kıdem tenzili cezalarının en üstünü uyguluyoruz. En etkili uygulama olarak, 657 sayılı kanun gereği valilik kararıyla il dışına atanmasını talep ediyoruz."

Uzunkaya, sağlık çalışanı kadına ileri düzeyde rahatsızlık verdiği için her türlü cezai işlemi uyguladıkları, açığa aldıkları bir polis memurunun, ıslah olmayınca il dışına tayinini istediklerini aktararak, "Bu ve benzeri suçlarla ilgili gerek vatandaşlarımıza gerek emniyet mensuplarına hiçbir müsamahamız yoktur. 2014'te 35, 2015'te ise 10 personelimiz hakkında kadına yönelik şiddet nedeniyle işlem yaptık. Adli ceza alan, disiplin cezası alanlar var. İl dışı tayin edilen ya da soruşturması devam eden personelimiz de var" diye konuştu.

- "Erkeğe yönelik de şiddet var" 

İzmir'de, bin 143 kadın ve 91 erkek için koruma kararı bulunduğunu belirten Uzunkaya, "Aynı tedbirler, az da olsa kadın kocasına, sözlüsüne, nişanlısına, sevgilisine şiddet uyguladığında da söz konusu olabiliyor" dedi.