Portekiz Ankara Büyükelçisi Cabral'ın EBSO'yu ziyareti

Portekiz Ankara Büyükelçisi Cabral'ın EBSO'yu ziyareti
Portekiz Ankara Büyükelçisi Cabral'ın EBSO'yu ziyareti
- Büyükelçi Cabral: "Türkiye ile çok güzel ilişkilerimiz var, biz de ilerletmek için elimizden geleni yapacağız"

İZMİR (AA) - Portekiz Ankara Büyükelçisi Jorge Cabral, Türkiye ile güzel ilişkilerini ilerletmek için çalışacaklarını kaydetti. 

Ege Bölgesi Sanayi Odası'ndan (EBSO) yapılan açıklamaya göre, Büyükelçi Jorge Cabral, Ticaret Ataşesi Celeste Mota ve İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Yiğitbaşı eşliğinde oda başkan yardımcısı Erdoğan Çiçekçi ile bir araya geldi. 

Makam ziyaretinin ardından, İzmir'de ağırlıklı olarak gıda, boya, kimya, kozmetik, deri, makine, inşaat ile enerji sektörlerinde faaliyet gösteren şirket temsilcilerinin katıldığı toplantıda Portekiz'deki ekonomik gelişim, yatırım teşvikleri, işbirliği imkanları tanıtıldı.

Portekiz Büyükelçisi Cabral, 2012 yılından beri Türkiye'de görev yaptığını hatırlatarak, İzmir'e de pek çok defa geldiğini kaydetti.

İzmir'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cabral, "Burada olmaktan çok mutluyum. Ben gerçek bir İzmir hayranıyım. Türkiye ile çok güzel ilişkilerimiz var. Biz de ilerletmek için elimizden geldiğince çalışacağız" ifadelerini kullandı.

EBSO Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi de iki ülke arasında 2014 yılında 1 milyar 300 milyon doları aşan toplam dış ticaret hacminde İzmir'in payının 100 milyon dolar civarında olduğunu, bu rakamların yükseltilmesi için destek vermek istediklerine dikkati çekti.