Ramazan ayında sığınmacıları yalnız bırakmadılar

Ramazan ayında sığınmacıları yalnız bırakmadılar
Ramazan ayında sığınmacıları yalnız bırakmadılar
- İzmir'de ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatan Hatuniye İlim Yayma ve İsrafı Önleme Derneği, ramazan ayında her gün kentteki 500 sığınmacıya iftar verdi - Derneğin başdanışmanı Akay: - "Ülkemize sığınmış bu garip insanları, İslamiyet'in gereği olarak himaye etmeliyiz"

İZMİR (AA) - İzmir'de ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatan Hatuniye İlim Yayma ve İsrafı Önleme Derneği, ramazan ayında her gün kentteki 500 sığınmacıya iftar verdi.

Basmane semtinde faaliyet gösteren derneğin başdanışmanı Nuri Akay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1952'den beri ihtiyaç sahiplerine kol kanat gerdiklerini, ayrıca kente gelen sığınmacıları himaye etmeye çalıştıklarını söyledi.

Sığınmacıların "Nuri Baba" diye hitap ettiği 85 yaşındaki Akay, Somali, Filistin, Sudan ve Suriye gibi ülkelerden gelenlerin temel ihtiyaçlarını karşıladıklarını, ayrıca gerektiği zaman tedavileri için ilaç tedarik ettiklerini bildirdi.

Sayıları her geçen gün artan sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamakta zaman zaman zorlandıklarını dile getiren Akay, vatandaşların verdiği zekat, fitre ve sadakanın yanı sıra yardımları sayesinde mazlumların dertlerine derman olmaya çalıştıklarını anlattı.

Akay, kentteki sığınmacılar için her akşam yemek çıkardıklarını, ramazan ayında da her gün 500 kişiye iftar verdiklerini kaydetti.

- "Din, dil, ırk ayırımı yapmıyoruz"

Din, dil, ırk ayrımı yapmadan ihtiyacı bulunan herkese kucak açtıklarını vurgulayan Akay, Hazreti Muhammed'in, Medine-i Münevvere'ye hicret eden muhacirlerle yakından ilgilendiğini söyledi. Akay, "Peygamberimiz 'Burada mülteciler hasta, yaralı bereli, üzüntülü, yokluk içindeyken sıcak yatağımda mışıl mışıl uyuyamam. Dünyanın öbür ucunda bir insan üşüyorsa ben ısınamam' diyor. Onun için madem ki göçmenler buraya gelip sığınmışlar, İslamiyet'in gereği olarak onları himaye etmeliyiz. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Dernek bünyesinde 10 yıldır sığınmacı ve kimsesizler için yemek pişirdiğini anlatan Mehmet Yaşasın Yalçın ise "Genelde ikindi namazlarından sonra çorba yapıyoruz. Hayırseverler sayesinde ramazan ayında da bunu sürdürüyoruz" dedi.

Suriyeli sığınmacı Şiyar Hannan da 2 yıldır Türkiye 'de bulunduğunu, savaşın sona ermesi durumunda ülkesine döneceğini belirtti.

Kendilerine yapılan yardımlardan mutluluk duyduğunu dile getiren Hannan, "Annem, babam ve çocuklarımın aç kalmaması için ekmek parası kazanmaya geldim. Ramazan ayında bize yemek veriyorlar, Allah onlardan razı olsun" diye konuştu.