Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesi

Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesi
Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesi
- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: - "Hiç bir ülke Türkiye'nin sınırını görmezden gelemez, o bakımdan Türkiye bu konudaki kararlı tutumunu ifade etmelidir"

İZMİR (AA) -  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesini ilişkin, hiç bir ülkenin Türkiye 'nin sınırlarını görmezden gelemeyeceğini ve bu konudaki kararlı tutumun gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

Vural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böyle bir ihlalin kabul edilemez olduğunu belirterek, bu durumun aynı zamanda egemenlik haklarına yapılan bir ihlal olduğunu söyledi. 

Vural, "Bu hareketin bu tavrın Sayın Cumhurbaşkanı'nın Putin ile yaptığı görüşmeden sonra meydana gelmiş olması gerçekten kabul edilebilir değildir. Türkiye bu eksende, burada angajman kurallarını değiştirdik demek suretiyle sınır ihlallerine yönelik olarak anında cevap vereceğine ilişkin bir talimat verilmiş olunmasına rağmen, bu konuda angajman kurallarına aykırı hareket edilmesi gerçekten çok dikkat çekici" dedi. 

Rusya'nın Türk hava sahasını ihlaline ilişkin ürettiği mazeretlerin inandırıcı olmadığını ifade eden Vural, Türkiye'nin dış politikada egemenlik haklarında etkin olunması gerektiğini vurguladı. 

Vural, Türkiye'nin, Suriye 'de otoritenin tesis edilmesi yönünde bir hamle yapması gerektiğini belirterek, "Hiç bir ülke Türkiye'nin sınırını görmezden gelemez, o bakımdan Türkiye bu konudaki kararlı tutumunu ifade etmelidir ve diplomasi ekseninde bu konuda sorunu olan ülkeler nezdinde de girişimlerini sürdürmelidir" dedi.