Sağlık çalışanlarından terör tepkisi

Sağlık çalışanlarından terör tepkisi
Sağlık çalışanlarından terör tepkisi
- İzmir Sağlık Müdürü İzzettinoğlu: - "Sağlık hizmetlerini engelleyerek devlet kurumlarını itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu saldırılar, en çok da bölge insanımıza zarar vermekte, onların en temel ve en doğal insani hakkı olan sağlık hizmetlerine ulaşımını güçleştirmektedir"

İZMİR (AA) - İzmir Sağlık Müdürü Ayhan İzzettinoğlu, terör saldırılarında sağlık çalışanlarının hedef alınmasını kınayarak, bu olayların en çok bölge insanına zarar verdiğini söyledi.

İzmir Sağlık Müdürlüğü, İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü, İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ile Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi çalışanları, terör olaylarına karşı ortak basın açıklaması yaptı.

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde yapılan açıklamada konuşan İzzettinoğlu, haziran ayından bu yana tırmanışa geçen ve tüm herkesi hedef alan eli kanlı terör örgütünün, sağlık çalışanlarına, ambulanslara ve hastanelere yönelik saldırılara devam ettiğini belirtti.

Üç sağlık çalışanının terör örgütü PKK üyelerince gerçekleştirilen saldırılarda hayatını kaybettiğini, onlarca sağlık çalışanının alıkonulduğunu, ambulanslara, hastanelere ateş edildiğini, sağlık hizmetlerinin aksatılmaya çalışıldığını ifade eden İzzettinoğlu, son olarak Şemdinli Devlet Hastanesi'nin bombalı saldırı sonucu neredeyse kullanılamaz hale getirildiğini dile getirdi.

En büyük zararı Şemdinli'de sağlık hizmeti bekleyen halkın gördüğünü vurgulayan İzzettinoğlu, şöyle konuştu:

"Vatandaşımızın en temel haklarından olan sağlık hakkının engellemesine yönelik bu çirkin saldırıları planlayanları ve gerçekleştirenleri şiddetle lanetliyoruz. Tek amaçları hayat kurtarmak, insanımızın sağlığına hizmet etmek olan çalışanlarımızın bu tür saldırılara maruz kalması asla kabul edilemez. Sağlık hizmetlerini engelleyerek devlet kurumlarını itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu saldırılar, en çok da bölge insanımıza zarar vermekte, onların en temel ve en doğal insani hakkı olan sağlık hizmetlerine ulaşımını güçleştirmektedir."

Sağlık çalışanlarının güvenliği için gerekli tedbirlerin alındığını, güvenlik güçlerinin terör örgütüne yönelik operasyonlarını sürdürdüğünü kaydeden İzzettinoğlu, "Ancak unutmayalım ki teröre karşı en büyük cevap, en büyük mücadeleyi birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, birbirimize sımsıkı kenetlenerek verebiliriz" diye konuştu.

İzzettinoğlu, tüm engellemelere rağmen din, din, ırk ayrımı gözetmeden insanlara hizmet etmeye devam edeceklerini, terörün değil "kardeşlik" diyen gönüllerin, şifa veren ellerin kazanacağını vurguladı.