Sahil Güvenlik Ege'de bu yıl binlerce kaçağı kurtardı

Sahil Güvenlik Ege'de bu yıl binlerce kaçağı kurtardı
Sahil Güvenlik Ege'de bu yıl binlerce kaçağı kurtardı
- Sahil Güvenlik Komutanlığınca yılbaşından bu yana Ege Denizi'nde kurtarılan yasa dışı göçmen sayısı, geçen yılın tamamına göre yaklaşık 3 kat artışla 37 bin 997'ye ulaştı - Ege Denizi'nde, geçen yılın tamamında da önceki seneye göre yaklaşık 2 katlık artışla 12 bin 884 kaçak kurtarılmıştı

İZMİR (AA) - EMRE UMURBİLİR - Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine geçiş güzergahlarının başında gelen Ege Denizi'nde yılbaşından bu yana kurtardığı yasa dışı göçmen sayısı, geçen yılın tamamına göre yaklaşık 3 kat artışla 37 bin 997'ye ulaştı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, iç karışıklıklar, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklar nedeniyle Suriye, Afganistan ve Myanmar başta olmak üzere birçok ülkeden vatanını terk etmek zorunda kalanlar, AB'de mülteci olabilmek için çıktıkları yolda, Türkiye 'yi ana güzergahlarından biri olarak konumlandırmış durumda. Yanlarına taşıyabildikleri kadar eşyayı alıp özellikle Afrika ve Asya'daki ülkelerinden yola çıkanlar, AB üyesi Yunanistan'a geçebilmek için Ege kıyılarında toplanıyor.

Havaların ısınmasıyla İzmir kent merkezi ve Bodrum'da günlük yaşamın içinde fark edilecek kadar yoğunlaşan kaçaklar, uzaklığı 1 ila 5 mil arasında değişen Sisam, İstanköy, Sömbeki, Sakız ve Midilli adalarına geçmek için yanlarında can yelekleri bulunan çantalarıyla göçmen kaçakçılarından haber bekliyor.

Haberin gelmesiyle belirlenen noktaya taşınan "umut yolcuları", genelde kapasitesinin üzerinde kişiyle dolan, birisinin paniğiyle her an alabora olabilecek lastik botlarla, zaman zaman da fiber, ahşap ve sürat teknelerinin yanı sıra jet ski ve şambrel ile Yunanistan'a geçmeye çalışıyor.

Yasa dışı geçişleri engellemek için aralıksız devriye gezen Türk Sahil Güvenlik ekipleri, yılbaşından 24 Ağustos'a kadar Ege Denizi'nde 37 bin 997 kaçağı kurtardı.

Geçen yıl Ege Denizi'nde yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışan 12 bin 884 kişiyi kurtaran ekipler, 2013 yılında 6 bin 937'si Ege Denizi'nde toplam 8 bin 47 kişiyi yakalamıştı.

Kurtarılan kaçak sayısı, 2012'de 2 bin 531, 2011'de ise 546'ydı.

 

- Yunanistan'a 160 bin kişi geçti

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre, yılbaşından bu yana çoğu deniz yoluyla yaklaşık 160 bin kişi Yunanistan'a ulaştı.

Geçen yılın tamamında 43 bin 500 kişinin vardığı Yunanistan'a, sadece bu yılın temmuz ayında deniz yoluyla çoğu Suriye'den kaçan yaklaşık 50 bin kişi ulaştı.

Tüm güçlüklere rağmen karşı kıyıya geçebildiğine sevinenler, kısa sürede Yunan güvenlik güçlerince yakalanıyor. İşlemlerinin tamamlanmasını yetersiz barınma ortamında bekleyenler, daha sonra sığınma talepleri olumlu veya olumsuz yanıtlanana kadar daha iyi yaşayabilecekleri, bekledikleri ya da kendilerinden önce giden yakınlarının bulunduğu ülkelere geçmeye çalışıyor.