Salman Elektrik Enerji Santrali'nin açılış töreni

Salman Elektrik Enerji Santrali'nin açılış töreni
Salman Elektrik Enerji Santrali'nin açılış töreni
- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "(Yenilenebilir enerji üretimi) Hedefimiz 20 bin megavata taşımak. En son yaptığımız ihalelerde de 10 katı, 15 katı teklif geliyor" - "Bizler çocuklarımıza, geleceğimize daha güzel bir Türkiye bırakmak açısından Allah'ın bu ülkeye bahşetmiş olduğu rüzgardan yararlanacağız, güneşten, sudan yararlanacağız"

İZMİR (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yenilenebilir enerji üretimini 20 bin megavatın üzerine taşımayı hedeflediklerini bildirdi.  

Bakan  Yıldız, FİNA Enerji'nin İzmir'in Karaburun ilçesi Sarpıncık'taki 27,5 megavat kapasiteli Salman Elektrik Enerji Santrali'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, yerli enerji kaynaklarının kullanımını artırarak doğalgaz ithalatının azaltılabileceğini belirtti.

Yeni rüzgar santrallerinin devreye girmesiyle geçen yıl 850 milyon dolar daha az doğalgaz ithalatı yaptıklarını ifade eden Yıldız, "Bu, son derece önemli. Yatırımcılara kömür, rüzgar, güneş, su ve jeotermal kaynaklarından enerji üretmeyi tavsiye ediyoruz" dedi.

Son bir hafta içinde, altı farklı enerji kaynağından üretilen bir yapıyı ortaya koyan tesislerin açılışını gerçekleştirdiklerini anlatan Taner Yıldız, "Biz bütün bunları çevreye rağmen değil çevreyle beraber yapıyoruz. Burada ne kesecek ağaç, ne tarım yapacak alan var ama bu coğrafyada çevreyle alakalı sıkıntı doğurmadan bu santral yapılıyor. Coğrafyayla oynadığınızda mutlaka bir değişiklik olacaktır. Yol yapacak, alanları genişleteceksiniz ama vatandaşların hassasiyetlerini de dikkate alacaksınız. Biliyorum Karaburun'da çevreyle ilgili, takdir ettiğimiz bir çevre hassasiyeti var ama enerji sektörüyle ilgili yapılanlar çevreye rağmen yapılanlar değildir, o yüzden birbirinizi daha iyi anlayıp bunları gerçekleştireceksiniz" diye konuştu.

Türkiye 'de yaklaşık 4 ay önce, bir pazar günü tüketilen enerjinin yüzde 10,5'inin rüzgar santrallerinden üretilen elektrikle karşılandığına dikkati çeken Bakan Yıldız, karbondioksit emisyonunun önüne de böylelikle geçilebileceğini söyledi. 

Çevre, enerji ve kalkınma arasındaki ilişkiye dikkati çeken Taner Yıldız, "Bizler çocuklarımıza, geleceğimize daha güzel bir Türkiye bırakmak açısından Allah'ın bu ülkeye bahşetmiş olduğu rüzgardan yararlanacağız, güneşten, sudan yararlanacağız" ifadesini kullandı. 

Genel seçimlerin yaklaştığını hatırlatan Yıldız, siyasi istikrarın korunması için vatandaşın sağduyusuna inandıklarını dile getirdi.

İktidar partisi olarak herkese hizmet götürmeyi amaçladıklarını vurgulayan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yenilenebilir kaynaklarımızı ve Türkiye'nin gelişen yüzünü ortaya koymamız lazım. Bin 202 megavatlık yalnızca İzmir ve Manisa bölgesinde rüzgar santralımız var. Toplam 4 bin megavata çıktık.  Biz iktidara geldiğimizde hemen hemen hiç yoktu. Şu anda açılışını yaptığımız santralden daha azdı, toplamı 19 megavattı. Hedefimiz 20 bin megavata taşımak. En son  yaptığımız ihalelerde de 10 katı 15 katı teklif geliyor."

FİNA Enerji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin de son 3 yılda 244,7 megavat kapasiteli rüzgar enerji santrali yatırımı yaptıklarını, bu kapasiteyi 500 megavata çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Yatırımları sayesinde Türkiye'nin 6 milyon dolar daha az doğalgaz ithalatı yapmasına vesile olduklarını belirten Özyeğin, jeotermal ve güneş enerjisi alanlarında da öncü olmayı hedeflediklerini dile getirdi.