Sanayi üretim verileri

Sanayi üretim verileri
Sanayi üretim verileri
- EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar: - "Ekonominin lokomotif sektörü sanayi bir ileri bir geri yaparak adeta yerinde sayıyor"

İZMİR (AA) - Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ekonominin lokomotif sektörü sanayinin "bir ileri bir geri yaparak yerinde saydığını" savundu.

Yorgancılar, Mayıs ayı sanayi üretim verilerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, sektörün "alarm verdiğini" bildirdi.

Sanayi üretiminin Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre sadece binde 5 artığını, Nisan ayına göre takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış üretimin yüzde 2 gerilediğini belirten Yorgancılar, yılın 5 ayında hem toplam sanayi hem de imalat sektöründe üretimin oldukça istikrarsız gelişme gösterdiğini öne sürdü.

Yorgancılar, "İçerdeki siyasi belirsizlikler, önemli ticari partnerlerimiz Irak, Suriye ve Kuzey Afrika ülkelerindeki kaotik ortam, Yunanistan ve AB pazarındaki yavaşlık, avronun dolar karşısındaki değer kaybı gibi faktörler sanayi üretiminin daha çok iç talep tarafından şekillenmesine neden oluyor" ifadelerini kullandı.

-"Ulusal uzlaşma hükumeti kurulmalıdır"

Yunanistan başta olmak üzere Avro Bölgesi'nde adeta ekonomik ve siyasi bir yangın yaşandığını ifade eden Yorgancılar, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Ekonominin lokomotif sektörü sanayi bir ileri, bir geri yaparak adeta yerinde sayıyor. Türkiye ekonomisi, ihracat, yatırım motorları stop etmiş, sadece tüketim motorları ile yol almaya çalışan bir gemiye benziyor. Böyle bir ortamda yeni hükumetin kurulamaması nedeniyle kaptan köşkünün yani ekonomi yönetiminin de belirlenmemiş olması endişe yaratıyor. Bu nedenle sanayiciler olarak halkın sandığa yansıttığı iradesinden çıkan mesajı tüm siyasi partilerin iyi analiz etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Halkımız demokrasinin gereği ve erdemlerinden olan; diyalog, uzlaşma ve işbirliğini talep etmektedir. Dünya ekonomisinin de, dünya siyasetinin de zorlu koşullardan geçtiği, etrafımızın adeta ateş çemberine dönüştüğü, ekonominin yavaşladığı, risklerin arttığı bu kaotik ortamda acilen ve güçlü bir 'ulusal uzlaşma hükumeti' kurulmalıdır. Zira bulunduğumuz koşullar ve ihtiyaçlar erken seçimi değil siyaset üstü bir anlayış ve yaklaşımla kurulacak bir koalisyonu zorunlu kılmaktadır. Böylesi bir anlayış ve uzlaşma sağlanamazsa başta siyasi partiler olmak üzere tüm halkımız yeni ve büyük bir ekonomik tsunamiye hazır olması gerekmektedir."