Şanlıurfa, Travel Turkey İzmir Fuarı'nda tanıtıldı

Şanlıurfa, Travel Turkey İzmir Fuarı'nda tanıtıldı
Şanlıurfa, Travel Turkey İzmir Fuarı'nda tanıtıldı
İZMİR (AA) - Şanlıurfa, Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi'nde "Göbeklitepe" standıyla tanıtılıyor. İzmir'de 9'uncusu gerçekleştirilen...

İZMİR (AA) - Şanlıurfa, Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi'nde "Göbeklitepe" standıyla tanıtılıyor. 

İzmir'de 9'uncusu gerçekleştirilen fuarda Şanlıurfa'nın tarihi ve turistik zenginlikleri, valilik, büyükşehir belediyesi, merkez ilçe belediyeleri ve il kültür turizm müdürlüğü ortaklığıyla açılan stantta ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.  

Fuar ziyaretçileri, stantta sergilenen "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen ve geçmişi 11 bin 500 yıl öncesine dayanan Göbeklitepe minyatürleri ve görsellerine ilgi gösteriyor.

Kentin tanıtılması amacıyla kurulan standa destek vermek için İzmir'e gelen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, gazetecilere yaptığı açıklamada kadim bir şehir olan Şanlıurfa'nın Mezopotamya'nın en önemli merkezlerinden birisi olduğunun altını çizerek kentin 3 semavi dinin ortak noktası olma özelliğiyle de bir inanç merkezi olduğunu söyledi. 

Kentin tarihi ve turistik güzelliklerinin mutlaka görülmesi gerektiğini dile getiren Çiftçi, "Şanlıurfa, mutfağı, tarihi, sanatı, edebiyatı ve müziğiyle dünyanın bildiği bir merkezdir. Şanlıurfa bir huzur kentidir. İnsanlarımız misafirlerini, sevgiyle, muhabbetle ve cömertlikle karşılar. Bu Şanlıurfa'nın kültüründe, özünde var" dedi.

Şanlıurfa'yı ziyaret eden insanların tekrar gelmek istediğini anlatan Çiftçi, bölgedeki şiddet olaylarının kentle hiçbir ilgisinin olmadığına da dikkati çekti.

Travel Turkey İzmir Fuarı'nda 31 ülkeden binin üzerinde firma ve destinasyon, 43 ülkeden gelen alım heyetleriyle görüşmeler yapıyor.