SDP İzmir İl Başkanlığındaki arama

SDP İzmir İl Başkanlığındaki arama
SDP İzmir İl Başkanlığındaki arama
- Adliyeye sevk edilen 4 kişiden 1'i tutuklandı - Şüphelilerden 2'si adli kontrol şartıyla bir kişi ise savcılıktan serbest bırakıldı

İZMİR (AA) - İzmir'de Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) İl Başkanlığı'nda yapılan arama sonrası gözaltına alınan ve sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen 4 şüpheliden biri tutuklandı.

 İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, SDP İzmir İl Başkanlığı'na 23 Haziran'da düzenlediği operasyon sonrası gözaltına alınan biri kadın  4 kişi, İzmir Cumhuriyet Savcılığınca verilen bir günlük ek gözaltı süresi sonrası ele geçirilen silah ve molotofkokteyllerinin kriminal raporlarının tamamlanmasının ardından bu sabah yeniden adliyeye sevk edildi.

Savcılıkta, terör örgütü MLKP'nin alt yapılanması " Türkiye ve Kuzey Kürdistan Kurtuluş Örgütü üyesi oldukları ve örgüt adına faaliyette bulundukları, ruhsatsız silah, molotofkokteyli, kesici-delici alet, patlayıcı ve yanıcı madde bulundurdukları" iddiasıyla sorgulanan zanlılardan T.D. serbest bırakılırken, mahkemeye sevk edilen şüphelilerden Ç.D tutuklandı, G.A. ve S.H. ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı. 

İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Alsancak 1438 Sokak'taki SDP İl Başkanlığında önceki gece mahkeme kararıyla arama gerçekleştirmiş, 3 tabanca, 8 molotofkokteyli, molotofkokteyli yapımında kullanılan malzemeler ile örgütsel doküman ele geçirmişti. Parti binasında bulunan yönetici konumundaki biri kadın 4 kişi gözaltına alınmıştı. 

 "Şüphelilerin kaos çıkarmak amacıyla toplumsal bir olayda silah kullanacakları ve örgüte eleman kazanma yönünde çalışma yürüttükleri" iddialarının da suçlamalar arasında yer aldığı ileri sürülmüştü.