Şehit Kubilay'ı anma etkinliği

Şehit Kubilay'ı anma etkinliği
Şehit Kubilay'ı anma etkinliği
- Menemen Kaymakamlığı: "Anma programı her türlü siyasi çekişmeden uzak olarak düzenlenmiştir"

İZMİR (AA) - Menemen Kaymakamlığı, şehit Kubilay'ı anma etkinliklerine dair basında yer alan bazı haberlerde eksik ve yanlış değerlendirmelerde bulunulduğunu, anma programının her türlü siyasi çekişmeden uzak olarak düzenlendiğini bildirdi.

Kaymakamlıktan yapılan yazılı açıklamada, 23 Aralık günü 57. Piyade Tugay Komutan Yardımcılığı yerleşkesinde içindeki Yıldıztepe'de inkılap şehidi Mustafa Fehmi Kubilay'ın hunharca katledilerek şehit edilişinin 85. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenecek anma töreni ile ilgili olarak son günlerde bazı basın organlarında eksik ve yanlış haberler ve değerlendirmelerin çıktığı belirtildi.

Anma törenlerinin "Resmi Gazetede yayımlanan Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 4. Bölümü Tarihi Günler, Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Diğer Tarihi Günler" başlığı altında düzenlenen 8. madde kapsamında valilik ve kaymakamlıklarca oluşturulan "anma komiteleri" tarafından belirlendiği, bu hüküm gereği komitenin kaymakam, garnizon komutanı, belediye başkanı, jandarma komutanı, emniyet müdürü, gençlik hizmetleri ve spor ilçe müdürü ve milli eğitim müdüründen oluşturulduğu kaydedildi.

Komitenin hazırladığı anma programının "günün anlam ve önemine uygun olarak şehidin hatıralarını yaşatmak ve sahip çıkmak, cumhuriyetin değerlerini korumak, kollamak, gelecek kuşaklara aktarmak üzere günlük her türlü siyasi çekişmeden uzak olarak düzenlendiği" ifade edildi.

Günün anlam ve önemine binaen yapılacak konuşmayı şehidin mensubu bulunduğu Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapmasının yönetmelik gereği olduğu, Menemen halkı adına belediyenin de dahil olduğu birçok sivil toplum kuruluşunun söyleşi, panel, fotoğraf sergisi ve spor etkinlikleri ile programa katkıda bulunacakları belirtildi.

Kaymakamlık tarafından oluşturulan anma komitesi tarafından hazırlanan programa İzmir Valiliğinin herhangi bir dahlinin bulunmadığı vurgulandı.