Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı
- Konak Meydanı'nda kurulan çadırda Çanakkale'de askerlerin bir öğünlük yemeği olan buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek dağıtıldı

İZMİR (AA) - Konak Meydanı'nda kurulan çadırda vatandaşlara "Mehmetçik menüsü" dağıtıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından kurulan çadırda, Çanakkale'deki askerlerin bir öğünlük yemeği olan buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek ikram edildi.

İzmir Valisi Mustafa Toprak da Cuma namazı sonrası çadırda sıra bekleyen vatandaşlara çorba dağıttı.

Toprak, gazetecilere yaptığı açıklamada, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte mücadelenin hangi koşullarda verildiğini yeni nesillere anlatmak istediklerini belirtti.

Vatan evlatlarının başarıyla çıktığı mücadelenin sıkıntılarla geçtiğini aktaran Toprak, "Bu ülkenin hangi sıkıntıları atlatarak bugüne geldiğini unutmamamız lazım. Genç nesillere bunu hatırlatmak istiyoruz. Tarihten mutlaka ders almamız gerekiyor. Mehmetçik menüsünde çorba, hoşaf, bir parça da ekmek var. İşte biz bütün bu yaşananları bu çadırda anlatıyoruz" diye konuştu.

- Klarnetçiden Çanakkale Türküsü

Çadırdan yemek alan vatandaşlardan 39 yaşındaki Emrah Özkırımlı, sokaklarda klarnet çalarak yaşamını kazandığını, bugün sokakların Çanakkale ruhunu yansıttığını söyledi.

Şehit olanların anısına saygı duyduğunu ve üstünde yaşadığı toprakların nasıl kazanıldığını yeniden hatırladığını dile getiren Özkırımlı, günün önemi nedeniyle meydanda klarnetiyle Çanakkale Türküsü'nü çaldı.

Konak Meydanı'ndaki anma etkinliğinde ayrıca Çanakkale'de Türk askerinin savaş koşullarını anlatan canlandırma yapıldı.