Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı
- İzmir Valisi Toprak: - "Bu güzel hasletleriniz, tarihi şan ve şereflerle dolu Türk milletine ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Vatanımızın bölünmezliği ve milletimizin bağımsızlığı olmak üzere bize bıraktığınız kutsal değerleri ilelebet yaşatacağımıza söz veriyoruz."

İZMİR (AA) - İzmir'de, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla tören düzendi.

Kadifekale Şehitliğindeki törende, çelenklerin sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, öğrenciler Eda Dalgın ve Çağdaş Çelik tarafından günün anlamına ilişkin şiirler okundu.

Törene katılan bazı şehit yakınları ve askerler, bu sırada gözyaşlarını tutamadı.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, törendeki konuşmasında, ülke ve milletin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden şehitleri andıklarını belirtti.

Şehitlerin, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda, yüce Türk milletinin neleri başarabileceğini tüm dünyaya gösterdiğini ifade eden Toprak, şunları söyledi:

"Bu kahramanlığınızın yanı sıra düşmanlarımızın bile takdirine mazhar olmuş insani değerlere bağlılığınız ve hassasiyetinizle insanlık tarihindeki şerefli ve onurlu yerinizi alınız. Bu güzel hasletleriniz, tarihi şan ve şereflerle dolu Türk milletine ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Vatanımızın bölünmezliği ve milletimizin bağımsızlığı olmak üzere bize bıraktığınız kutsal değerleri ilelebet yaşatacağımıza söz veriyoruz."

Konuşmanın ardından dua okundu, şehit mezarları ziyaret edilip, karanfiller bırakıldı.