Şiddet mağduru otizmli çocuktan bir "şampiyon" doğdu

Şiddet mağduru otizmli çocuktan bir "şampiyon" doğdu
Şiddet mağduru otizmli çocuktan bir "şampiyon" doğdu
- Sakarya'da bir özel eğitim merkezinde öğretmeninden şiddet gördükten sonra anneleriyle İzmir'e taşınan otizmli iki kardeşten Ata Sinan Koçbeker, atletizmde Ege Bölgesi birinciliği ve Türkiye ikinciliği elde etti - Anne Öğmegül: -"Çocuklarım, Sakarya'dayken okula yaklaşınca krizler geçiriyordu. Bir sorun olduğunu hissetmiş ve İzmir'e taşınmıştım. Sonra da şiddet görüntüleri internette paylaşılmış. Burada ikisi de güle oynaya okula gidiyor, o yüzden daha başarılılar"

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - Sakarya'nın Sapanca ilçesinde bir özel eğitim merkezinde öğretmeninden şiddet gördükten sonra anneleriyle İzmir'e taşınan otizmli iki kardeşten Ata Sinan Koçbeker, atletizmde Ege Bölgesi birinciliği ve Türkiye ikinciliği elde ederek, sporla adeta hayata yeniden sarıldı.

İzmir'deki özel eğitim merkezinde müzik ve spor eğitimi de alan kardeşlerden Ata Sinan Koçbeker (21), 3 bin ve 5 bin metre koşularında önce Ege Bölgesi'nde dereceler aldı.

Ege ve Trakya bölge seçmelerinde birinci olan Ata Sinan, Adana'da geçen hafta düzenlenen Otizmli Bireyler Atletizm Yarışması'nda Türkiye ikincisi oldu.

- "Güle oynaya okula gidiyorlar"

Eşinden ayrıldıktan sonra, otizmli iki çocuğuna iyi hayat sunabilmek için 8 yıldır mücadele veren Prof. Dr. Ayşegül Öğmegül, AA muhabirine, çocuklarının İzmir'de mutlu olduğunu söyledi.

Oğulları Ata Sinan ve Bumin Yılmaz Koçbeker'in (19) eskiden korktuğunu ve huzursuzluk duyduğunu belirten Öğmegül, yeni hayatlarında iki oğlunun da eskisinden başarılı olduğunu ifade etti.

Çocuklarının, Sakarya'dayken okula yaklaşınca krizler geçirdiğini anlatan Öğmegül, "Bir sorun olduğunu hissetmiş ve İzmir'e taşınmıştım. Sonra da şiddet görüntüleri internette paylaşılmış. Burada ikisi de güle oynaya okula gidiyor, o yüzden daha başarılılar. Müzik aletleri çalmaya başladılar" diye konuştu.

Öğmegül, küçük oğlunun öğretmeninden dayak yediği, büyük oğlunun ise bu şiddet sahnelerine zorla tanık ettirildiği günleri geride bıraktığını dile getirdi.

Otizmli bireylerin eğitiminde disiplinin çok önemli olduğunu vurgulayan Öğmegül, "Bu disiplini de yeni hayatımızda yakaladık. Hayatlarının iyi gideceğine, başka otizmli çocukların ailelerine de umut vereceklerine inanıyorum" dedi.

Çocuklarına şiddet uygulayan öğretmen ile Sapanca'daki özel eğitim merkezi ve merkezin yetkilileri hakkında sistematik eziyet suçlamasıyla dava açtığını anımsatan Öğmegül, başka otizmli bireylerin de şiddete maruz kalmaması için hukuki mücadeleyi sürdürmeye kararlı olduğunu söyledi.

Öğmegül, sorumlular hakkında bir süre önce Sapanca Asliye Hukuk Mahkemesinde manevi tazminat davası da açtığını kaydetti.