Sığacık Kaleiçi Sokakları'nda artık yüzler gülüyor

Sığacık Kaleiçi Sokakları'nda artık yüzler gülüyor
Sığacık Kaleiçi Sokakları'nda artık yüzler gülüyor
- İzmir'in turizm merkezlerinden Seferihisar'daki Sığacık Kaleiçi'nde 220 evin yenilenmesi, bölgeye ekonomik ve turistik hareketlilik kazandırdı

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir ve Seferihisar belediyelerinin işbirliğiyle Sığacık Kaleiçi'ndeki 220 evin yenilenmesi, bölgeye turizm alanında hareketlilik kazandırdı. Kaleiçi'nin esnafı da uzun bir aradan sonra yaşanan ekonomik hareketlilikten memnun. 

İşletmeci Barış Çavuş, restorasyonun ardından Sığacık'ta pek çok şeyin değiştiğini, kalkınmanın yöre halkıyla sağlandığını belirtti. 

Sanat atölyesi sahibi Yavuz Koçoğlu da 35 yıldır turistin gelmediği ilçenin "sakin şehir" ağına dahil olması ve yenilenmeyle gözde bir turizm merkezi haline geldiğini ifade etti.

-İzmir'e gelen turistlerin uğrak yeri 

Tatil için Danimarka'dan  Türkiye 'ye gelen Tom Peterson, Sığacık'ın sessiz ve sakin bir ortama sahip olduğunu, insanları da çok yardımsever bulduğunu kaydetti. 

Sığacık'ın bir başka ziyaretçisi Liz Peterson ise "İnsanlar çok nazik ve yardımsever. Ortam çok güzel" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada da "Sığacık Kaleiçi Sokakları'nın Sağlıklaştırma Projesi Uygulama Ortak Hizmet Protokolü" kapsamında, Sığacık Kalesi içinde yer alan sokaklar ve Çarşı bölgesinde sağlıklaştırma çalışması yapılarak tarihi doku öne çıkarıldı. Proje kapsamında bazı yerlerde onarım ve değişimlerle kapı, pencere, çatı ve kepenklere müdahale edildi. 

Belediyenin açıklamasına göre, restorasyonun tamamlanması ve yerel pazar kurulmasıyla yeni bir görünüm kazanan Kaleiçi'nde sosyal ve ekonomik değişim yaşanmaya başlandı.