Sığınmacı aile "üçüzleri" ile hayata umutla bakıyor

Sığınmacı aile "üçüzleri" ile hayata umutla bakıyor
Sığınmacı aile "üçüzleri" ile hayata umutla bakıyor
- Ülkelerindeki savaştan kaçarak İzmir'e sığınan Suriyeli aile, 6 ay önce doğan üçüz bebekleriyle zorlu ama umut dolu bir hayata adım attı - Üçüz babası Cerrah: - "Hamallık yaparak masraflarına yetişmeye çalışıyorum"

İZMİR (AA) - ÖMER SÜT - Ülkelerindeki savaştan kaçarak İzmir'e sığınan Suriyeli aile, 6 ay önce doğan üçüz bebeklerini büyütmeye çalışıyor.

Savaşın şiddetini artırdığı Suriye'den yeni bir hayat umuduyla Türkiye ve Avrupa ülkelerine kaçan binlerce Suriyeli, zor şartlara karşı mücadele veriyor.

Halepli Abdurrahim Cerrah ve eşi Feryal Halef de 6 ay önce dünyaya gelen üçüzleriyle oldukça farklı bir heyecan ve mücadeleye adım attı.

Altındağ semtinde kiraladıkları evde, AA muhabirine açıklamada bulunan Cerrah, ayakkabı imalatında çalıştığı Halep'ten savaşın yaşama imkanı bırakmaması nedeniyle 2 yıl önce Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

Ailesinin geçimini sağlamak için İzmir'de seyyar satıcılık, hamallık, inşaat ve temizlik işçiliği yaptığını anlatan Cerrah, yeni şartlara alışmaya çalıştıkları sırada hayatlarının üçüz bebekleriyle değiştiğini dile getirdi. 

Eşinin 6 ay önce Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde erken doğumla Muhammed, Yusuf ve Haldiye isimli üçüzleri doğurduğunu, bebeklerinin bir süre yoğun bakım ünitesinde kaldığını söyleyen Cerrah, hastaneden çıktıktan sonra kendilerini farklı bir mücadelenin içinde bulduklarını anlattı.

Çocukların bakımı konusunda çoğu zaman çaresiz kaldıklarını aktaran Cerrah, "Bebeklerimiz erken doğmaları nedeniyle çok çabuk hasta oluyor. Biri hasta oldu mu diğerleri de onu takip ediyor. Üçüzler dışında bir kızımızın daha olması nedeniyle bakımlarına yetişemiyoruz" dedi. 

Üçüzlerin hastanede kaldığı süreçte çalışamadığını, halen sürekli bir işinin olmadığını dile getiren Cerrah, hamallık yaparak geçimini sağladığını, günlük 30 lira kazandığını, eline ayda yaklaşık bin 500 lira geçtiğini söyledi.

Çocuklarının sadece bez ve mama masraflarının 900 lirayı bulduğunu, yardım almadan yaşamalarının mümkün olmadığını anlatan Cerrah, "Hamallık yaparak masraflarına yetişmeye çalışıyorum. Hayırseverlerin desteğini bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Cerrah, yaşadıkları sıkıntılara rağmen çocuklarına baktığında tüm yorgunluğunu unuttuğunu, geleceğe umutla bakabildiğini sözlerine ekledi. 

Anne Feryal Halef ise üçüz bebeklerin sık sık hasta olmasının kendisini endişelendirdiğini, eşinin hastane ve ilaç masraflarını karşılamakta zorluk çektiğini aktardı.

Bebeklerin bakımı konusunda komşularından destek aldığını anlatan Halef, "Üçü de aynı anda bağırıyor, ona mı bakayım buna mı diye şaşırıyorum" diye konuştu.