Sığınmacılar için "Sınırları Açın" eylemi

Sığınmacılar için "Sınırları Açın" eylemi
Sığınmacılar için "Sınırları Açın" eylemi
- Basmane'de bir araya gelen 14 derneğin üyeleri "Mülteciler Hoş Geldiniz/Sınırları Açın" eylemi düzenledi - Mülteci-Der üyesi Somer: - "Mültecilerin yaşadığı insanlık dramı ancak dünya halklarının dayanışması ve ortak mücadelesiyle çözülebilir"

İZMİR (AA) - Basmane Meydanı'nda bir araya gelen 14 derneğin üyeleri, "Mülteciler Hoş Geldiniz/Sınırları Açın" eylemi düzenledi. 

Çorakkapı Camisi önünde toplanan grup üyeleri ellerinde pankartlarla Oteller Sokağı girişine kadar Türkçe, Kürtçe ve Arapça sloganlar atarak yürüdü. 

Grup adına basın açıklaması yapan Mülteci-Dür üyesi İrem Somer, Suriyeli çocuk Aylan Kurdi'nin cansız bedeninin kıyıya vurmasıyla devletlerin mülteciler konusundaki ikiyüzlülüğünün açıkça ortaya çıktığını, öte yandan Avrupa halkları ve mülteciler arasındaki dayanışmanın da sağlandığını belirtti.

Avrupa kıtasının şu günlerde "Mülteciler Hoş Geldiniz/Sınırları Açın" eylemlerine sahne olduğunu kaydeden Somer, uluslararası dayanışma hareketine İzmir'den de destek vermek istediklerini ifade etti.

- İzmir'deki Suriyeliler

Son günlerde Basmane ve çevresinden çok sayıda mültecinin sokaklardan, parklardan toplanarak zorla otobüslere bindirildiğini öne süren İrem Somer, şöyle konuştu:

"İddiaya göre kendilerine İzmir'de başka bir semte götürülecekleri söylenen mülteciler adeta suçlu gibi elleri kelepçelenerek zorla kampa götürülmek ve zorunlu gönüllü geri dönüş arasında bırakılmakta, 15-16 saatlik yolculuklara çıkarılmakta ve Osmaniye Düziçi'ndeki kampa götürülmektedir. Kendi rızaları olmadan götürüldükleri kamptan dışarı çıkmalarının yasak olduğu ifade edilmektedir."

Sığınmacıların kelepçelenerek zorla kampa götürülmesi, kamplardan çıkmalarına izin verilmemesinin insan hakları ve onuruna aykırı olduğunu, kabul edilemeyeceğini söyleyen Somer, Suriyelilerin yaşadığı insanlık dramının ancak dünya halklarının dayanışması ve ortak mücadelesiyle çözülebileceğini vurguladı.

Türkiye 'de mültecilerle dayanışma çabasının güçlendirilmesini isteyen Somer, hangi etnik kimlikten veya inançtan olursa olsun, "açık kapı" politikasının benimsenmesi, savaşlardan kaçan mültecilere sınırların açılması gerektiğini söyledi.

Basın açıklaması daha sonra Kürtçe ve Arapça okundu.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi İzmir, Halkların Köprüsü Derneği, Mültecilerle Dayanışma Derneği, Mazlumder İzmir Şubesi, Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği, Barış için Kadın Girişimi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilciliği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği İzmir Şubesi, Deri Kundura ve Tekstil İşçileri Derneği, Konak Kent Konseyi, Tüm Engelliler Federasyonu, İzmir Sağlık ve Hasta Hakları Derneği, İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi ve İzmir Amargi üyelerinden oluşan grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.